Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Spoznávame lokality Nového Mesta: Ako sa býva na Kramároch?

Po Pasienkoch prišli na rad Kramáre. Tento raz som sa opýtal mojich kamarátov, ktorí bývajú v tejto lokalite Nového Mesta, ako sa im tam býva. A už tradične vám v závere článku odhalím zaujímavosť o Kramároch. 😊

 

Lokalita

Kramáre patria medzi najpopulárnejšie lokality Nového Mesta. Ako to viem? Nielen od mojich kamarátov, ktorí si bývanie na Kramároch nevedia vynachváliť, ale aj z realitných portálov. Ponúk bývania na Kramároch je tam ako šafranu.  Prečo to tak je a aké sú devízy bývania na Kramároch? Podľa Dušana, ktorý na Kramároch žije od detstva a rozhodol sa tam usadiť aj v dospelosti, je to na jednej strane blízkosť centra a na strane druhej bezprostredný dotyk lesa. Plusom je aj kompletná občianska vybavenosť od nemocnice, školy, škôlky, obchody i kultúrne stredisko. A v zime sneh, ktorý sa tu, na rozdiel od ostatných častí Bratislavy, pár dní aj udrží. Občas tak majú Kramárčania pocit, že zima je ešte stále zimou.

 

Rodiny s deťmi

Deťúrence si na Kramároch prídu na svoje. Mnohé, aj tie čo na Kramároch nežijú majú vo svojom rodnom liste uvedené ako miesto narodenia Nové Mesto. Je to preto, že na Kramároch je jedna z najväčších slovenských nemocníc a najkvalitnejších pôrodníc. Rodičia menších detí si môžu vybrať, či chcú svoje deti umiestniť do štátnej materskej školy alebo do súkromnej. Predovšetkým súkromné škôlky využívajú, že Kramáre sú obklopené lesom a veľkú časť svojich aktivít orientujú práve na prírodu. Na Kramároch je aj základná škola, takže postarané je aj o trošku staršie deti z Kramárov.

 

Kramáre patria medzi vyššie položené časti Bratislavy a v zime sa tu sneh pár dní udrží.

Nakupovanie

Veľké obchodné centrum na Kramároch nehľadajte. Väčšina obchodov je lokalizovaná na hlavnom ťahu alebo v jeho blízkosti. Potraviny a drogériu nakúpite v známych obchodných reťazcoch i menších obchodíkoch. Kramárčania využívajú aj veľké potraviny na Patrónke, ktoré sú dostupné MHD alebo autom.

 

Voľná čas, zábava

Centrom trávenia voľného času na Kramároch je Dom kultúry na Stromovej ulici. Tu sa nachádza aj knižnica, centrum voľného času a konajú sa tu kultúrne akcie pre deti, dospelých aj seniorov.  Na Kramároch je aj výborné rodinné centrum Kramárik, ktoré ponúka program na trávenie voľného času predovšetkým pre rodiny s deťmi. Ihrísk pre deťúrence je na Kramároch tiež dosť. Okrem veľkého detského ihriska kúsok od Stromovej je tu niekoľko menších detských ihrísk medzi panelákmi.  S reštauráciami na Kramároch je Dušanovi spokojný, ale to čo mu chýba je dobrá kaviareň, kde by si mohol s priateľmi posedieť. Ale možno sa to už čoskoro zmení. V práve rekonštruovanej budove bývalej pošty je naplánovaná aj kaviarnička 😊

 

Šport

 Ak máš rád pohyb, tak ako Dušan a bývaš na Kramároch, nepotrebuješ veľa. Vďaka lesu, ktorý je „hneď za rohom“ sa môžeš prebehnúť alebo skočiť na bicykel a za pár minút  si obklopený stromami a vychutnávaš si čerstvý vzduch a pokoj. Veľa Kramárčanov využíva aj workoutové ihrisko, basketbalové a tenisové ihrisko na Ladzianskeho a malý kramárčania chodia plávať do bazéna na Hrdličkovej. Ale aj v tomto smere sa môže Dušan a jeho susedia tešiť na novinky. Kúsok od Nemocnice začala výstavba nového Joga centra, ktorého súčasťou bude aj wellness. S budovaním väčších športovísk je to v tejto časti Nového Mesta, vzhľadom na kopcovitý terén, zložitejšie.

 

V roku 1967 postavili na Kramároch jednu z najväčších slovenských nemocníc.

Doprava

Bývať na Kramároch má hneď niekoľko výhod. Jednou z nich je aj výborná dostupnosť do centra mesta. „Autom ste na Hodžovom námestí ani nie za 5 minút a spojenie MHD je na hlavnom ťahu výborné“, hovorí Dušan. „Trochu horšie je to s frekvenciou MHD mimo hlavných trás“, dodáva. Achilovou pätou Kramárov je spojenie na Kolibu. Úzka cesta, ktorá tieto dve lokality spája je plná výmoľov. Jedna jej časť bola síce zrekonštruovaná, ale zvyšok je v katastrofálnom stave. A parkovanie? Prekvapivo, nie je to otázka, ktorá by Kramárčanov príliš trápila. „Samozrejme sú aj tu oblasti, kde je to s parkovaním horšie, ale v okolí môjho domu zaparkujem bez väčších problémov v ktorúkoľvek dennú hodinu“, zhodnotil Dušan.

 

Výstavba

Na Kramároch už pravdepodobne veľa nových bytov nepribudne. Oblasť je husto zastavaná a priestor na novú výstavbu tu nie je. Kramárčania by pred výstavbou uprednostnili skôr opravu ciest a dobudovanie parkovísk.

 

Zaujímavosť

A teraz tá zaujímavosť z úvodu. Vedeli ste, že pred 60 rokmi nestál na Kramároch ani jeden panelák? Boli tu len chatky a vinohrady. Prvý panelák nám tu začali stavať v roku 1967 a o rok neskôr bol už aj skolaudovaný.  A jedna trochu mladšia zaujímavosť: ešte pár rokov dozadu ste mohli na Kramároch chytiť raky. Z lesoparku poblíž dnešnej Magurskej ulice tiekol maličký potôčik, ktorý bol obľúbeným miestom rakov. A nielen tých. Bolo to aj obľúbené miesto šarvancov z Kramárov, ktorí tam trávili svoje voľné chvíle. A veru, nebolo to tak dávno.  😊

Pridaj komentár