Potreba vybudovať novú centrálnu mestskú tržnicu vznikla už v roku 1975. Kým však Tržnica po prvý raz otvorili svoje brány predajcom a kupujúcim uplynulo dlhých osem rokov. Aj dnes tu nájdete niekoľko stánkov s kvetinami, ovocím, či zeleninou. Oproti najúspešnejšiemu obdobiu je to však minimum.
Kultúra a pamiatky
Dobrý sused Karči radí:
Sladká Račianska vďaka čokoládovni Stollwerck
Viete ktorá adresa je v Novom Meste najvoňavejšia? Račianska 44. Presne tu totiž stojí závod, kde sa vyrábajú čokoládky, bonbóny a ďalšie sladké dobroty. A to už od roku 1896, kedy tu vznikla čokoládovňa Stollwerck.
Dom odborov Istropolis vyrástol na ruinách Berchtoldovho paláca
Výstavba počas komunistického režimu mala iné kritériá ako dnes. Hospodárnosť a efektivita nehrali prím. A už vôbec nie vtedy, ak sa jednalo o výkladnú sieň vládnucej strany a miesto, kde sa konali pravidelné zjazdy. Aj na to slúžil Dom odborov Istropolis, ktorý vyrástol v 80-tych rokoch minulého storočia na Trnavskom mýte.
Objavme príbehy stavieb v Novom Meste prostredníctvom videí
Naša mestská časť je mimoriadne bohatá na zaujímavé, významné a historické hodnotné objekty a stavby. Je ich tu množstvo, ale ich minulosť pozná len hŕstka historikov a nadšencov. Príbehy ukrývajúce sa za ôsmymi novomestskými objektami si teraz môžete pozrieť prostredníctvom videí.
Februárka alebo Pokrok. Ktorý názov obľúbeného sídliska máte radšej?
Sídlisko na začiatku Račianskej ulice patrí v Novom Meste k mojim najobľúbenejším miestam. Prežil som tu roky svojho života a okolie Račianskeho mýta so zaujímavými obytnými domami, nádherným parkom a mnohými sochami vo mne dodnes vyvolávajú množstvo krásnych spomienok.
Deväť mlynov – Vydrické mlyny v Mlynskej doline
Aj vy máte radi prechádzky na Železnej studničke? Ak áno, určite ste po ceste z Partizánskej lúky, kde sa nachádza obľúbené detské ihrisko míňali dva bývalé mlyny. A vedeli ste, že boli súčasťou deviatich mlynov, ktorá stáli na toku Vydrice a určili názov celej tejto oblasti?
Ferdinandove kúpele navštevovala šľachta aj obyčajní ľudia
O tom, že Bratislavčania využívajú Železnú studničku ako miesto relaxácie už od 19. storočia, kedy tam postavili aj kúpeľný dom známy ako Ferdinandove kúpele, som vám už písal na mojom blogu. Z kúpeľov dnes už neostalo nič, ale zbúraná budova patrí medzi pamätihodnosti Bratislavy a zaslúži si našu pozornosť.
Prvá benzínka Bratov Zikmundovcov stála na Račianskej
Na Račianskej ulici nájdete množstvo jedinečných a historicky významných objektov. Donedávna tu stála aj najstaršia čerpacia stanica Bratov Zikmundovcov v Bratislave. Že ste o nej nevedeli? Ani sa nečudujem, bola skrytá za nevábnym betónovým múrom.
Mladá garda je domovom vysokoškolákov takmer šesťdesiat rokov. Dnes už v novom šate
Mladá garda bola kompletne postavená v roku 1955. Odvtedy bol tento vysokoškolský internát nielen prechodným domovom študentov, ale aj centrom spoločenského diania a miestom, kde sa na svoje športové výkony pripravovali mnohí vynikajúci atléti.
Nová Cvernovka mala zvláštnych „nájomníkov“, v parku žili sliepky a gunár
Keď komunita z Cvernovky musela opustiť svoje priestory na Páričkovej ulici, stáli pred dilemou. Premýšľali či celé centrum zrušiť, alebo sa presunúť niekam inam. Vybrali si druhú možnosť a aj vďaka nim je dnes Nová Cvernovka miestom, ktoré slúži širokej verejnosti.
Nová doba – obytný komplex priniesol nový pohľad na bývanie
Medzivojnové obdobie sa úzko spája s hospodárskou krízou. Tomu bolo podriadené celé fungovanie štátu a jeho obyvateľov vrátane bývania. Hraničné situácie však neraz prinášajú zaujímavé riešenia a inak tomu nie je ani v prípade obytného komplexu na Vajnorskej, ktorý je známy pod názvom Nová doba.
Obytný súbor Unitas bol bývaním pre menej majetnú robotnícku vrstvu
V Novom Meste nájdete veľa architektonických skvostov. Niektoré ukryté medzi zeleňou, iné vystavené na obdiv. Tak ako obytný súbor Unitas na Šancovej. Určite o ňom viete, ale poznáte aj jeho minulosť?
Kukurica – dominanta, ktorá si zaslúži novú príležitosť
Kukurica patrí ešte stále medzi architektonické dominanty Nového Mesta. Bola výrazným orientačným bodom, ktorý vidieť snáď z každého kúta našej mestskej časti. Kedysi najvyššiu obytnú budovu v Bratislave postupne zatienili vyššie stavby, ale rozmanitosťou a plastickou štruktúrou povrchov sa jej máloktorá vyrovná.
Virtuálne do sveta: Navštívte Louvre, Aljašku či podmorský svet
Karanétna? Žiaden problém! Presne toto si povedalo zopár počítačových expertov a rozhodli sa nenapraviteľným cestovateľom a dobrodruhom spríjemniť pobyt doma. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorý radi objavujú, pátrajú po nových veciach a obohacujú svoje dušu, mám pre vás dobrú správu. Pohodlne sa usaďte, pripútajte sa, otvorte si laptop a vyrazte aj s deťmi do virtuálneho sveta.
V Novom meste nájdete aj „Prešporskú raritu“. Viete kde?
Naša mestská časť je bohatá na zaujímavosti. Určite medzi ne patrí aj budova Prvej konskej železnice. Budova dostavaná v roku 1840 bola využívaná ako železnica len 32 rokov. Čakali ju desaťročia pustnutia, až sa uvažovalo o jej zbúraní. Zachránila ju súkromná poisťovacia spoločnosť, ktorá si v nej zriadila regionálne riaditeľstvo. Dnes táto rožná stavba stojaca na križovatke ulíc Legionárska a Krížna slúži ako sobášna sieň.
Aj „kráľovský šport“ má v Novom Meste svoj stánok
Naša mestská časť možno bez preháňania nazvať rajom pre milovníkov rôznych športov, keďže je to územie s najväčšou koncentráciou športovísk na celom Slovensku. Na svoje si tu vďaka úžasnej prírode prídu turisti, či vyznávači adrenalínu a vďaka vybudovaným športoviskám aj futbalisti, hokejisti či tenisti. A predovšetkým vyznávačom tohto bieleho alebo kráľovského športu sú venované nasledujúce riadky.