Potreba vybudovať novú centrálnu mestskú tržnicu vznikla už v roku 1975. Kým však Tržnica po prvý raz otvorili svoje brány predajcom a kupujúcim uplynulo dlhých osem rokov. Aj dnes tu nájdete niekoľko stánkov s kvetinami, ovocím, či zeleninou. Oproti najúspešnejšiemu obdobiu je to však minimum.
Čo vidieť v Novom meste
Dobrý sused Karči radí:
O teplo v našich domoch sa stará Tepláreň na Turbínovej ulici
Mať dnes doma teplo bez ohľadu na ročné obdobie nám príde ako samozrejmosť. Za tým, aby nám stačilo pootočiť termostat a radiátory nám rozohriali izby, je však kopec práce a technológií. Ako a kde sa vyrába teplo pre Nové Mesto vedia najlepšie v MH Teplárenskom holdingu.
Sladká Račianska vďaka čokoládovni Stollwerck
Viete ktorá adresa je v Novom Meste najvoňavejšia? Račianska 44. Presne tu totiž stojí závod, kde sa vyrábajú čokoládky, bonbóny a ďalšie sladké dobroty. A to už od roku 1896, kedy tu vznikla čokoládovňa Stollwerck.
Dom odborov Istropolis vyrástol na ruinách Berchtoldovho paláca
Výstavba počas komunistického režimu mala iné kritériá ako dnes. Hospodárnosť a efektivita nehrali prím. A už vôbec nie vtedy, ak sa jednalo o výkladnú sieň vládnucej strany a miesto, kde sa konali pravidelné zjazdy. Aj na to slúžil Dom odborov Istropolis, ktorý vyrástol v 80-tych rokoch minulého storočia na Trnavskom mýte.
Vydrica si opäť „zaslúži“ svoje meno. Vrátila sa sem vydra riečna
Posledné dni minulého roka priniesli pracovníkom Mestských lesov príjemné prekvapenie. Do potoku Vydrica sa po dlhých rokoch vrátila vydra riečna. Stopy jej výskytu spozorovali na jednom z rybníkov a momentálne sa ju snažia spozorovať aj pomocou fotopascí.
Objavme príbehy stavieb v Novom Meste prostredníctvom videí
Naša mestská časť je mimoriadne bohatá na zaujímavé, významné a historické hodnotné objekty a stavby. Je ich tu množstvo, ale ich minulosť pozná len hŕstka historikov a nadšencov. Príbehy ukrývajúce sa za ôsmymi novomestskými objektami si teraz môžete pozrieť prostredníctvom videí.
Tajomstvo Písaného kameňa v bratislavských Mestských lesoch
Mestské lesy na Kolibe a Kamzíku ukrývajú množstvo tajomstiev. Okrem prírodných krás, divoko žijúcej zvery a vzácnych rastlín sú tu neraz ukryté i historické objekty vytvorené ľuďmi. Jedným z nich je aj takzvaný Písaný kameň. Jeho tajomstvo vám teraz odhalím.
Víkend otvorených parkov a záhrad sa uskutoční už najbližší víkend
Viac ako stovka slovenských parkov, historických a komunitných záhrad, školských, súkromných, či verejných parkov je pripravená na návštevu hostí v rámci 13. ročníka podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorý sa uskutoční od 25. do 27. júna 2021.
Februárka alebo Pokrok. Ktorý názov obľúbeného sídliska máte radšej?
Sídlisko na začiatku Račianskej ulice patrí v Novom Meste k mojim najobľúbenejším miestam. Prežil som tu roky svojho života a okolie Račianskeho mýta so zaujímavými obytnými domami, nádherným parkom a mnohými sochami vo mne dodnes vyvolávajú množstvo krásnych spomienok.
Podľa čoho dostali mená ulice v Novom Meste? Part II.
V minulom článku venovanom názvom ulíc v Novom Meste som vám odhalil čo bolo inšpiráciou pri názvoch niektorých z nich. V Novom Meste máme však ulíc a lokalít 278 a mnohé sú pomenované podľa významných osobností. Viete, ktoré to sú?
Deväť mlynov – Vydrické mlyny v Mlynskej doline
Aj vy máte radi prechádzky na Železnej studničke? Ak áno, určite ste po ceste z Partizánskej lúky, kde sa nachádza obľúbené detské ihrisko míňali dva bývalé mlyny. A vedeli ste, že boli súčasťou deviatich mlynov, ktorá stáli na toku Vydrice a určili názov celej tejto oblasti?
Ferdinandove kúpele navštevovala šľachta aj obyčajní ľudia
O tom, že Bratislavčania využívajú Železnú studničku ako miesto relaxácie už od 19. storočia, kedy tam postavili aj kúpeľný dom známy ako Ferdinandove kúpele, som vám už písal na mojom blogu. Z kúpeľov dnes už neostalo nič, ale zbúraná budova patrí medzi pamätihodnosti Bratislavy a zaslúži si našu pozornosť.
Prvá benzínka Bratov Zikmundovcov stála na Račianskej
Na Račianskej ulici nájdete množstvo jedinečných a historicky významných objektov. Donedávna tu stála aj najstaršia čerpacia stanica Bratov Zikmundovcov v Bratislave. Že ste o nej nevedeli? Ani sa nečudujem, bola skrytá za nevábnym betónovým múrom.
Podľa čoho dostali mená ulice v Novom Meste?
Veľmi rád si pri potulkách Novým Mestom pozerám tabuľky s názvami ulíc. Premýšľam pri tom, podľa čoho alebo koho svoje pomenovanie dostali. Niektoré sú úplne zrejmé, niektoré som tušil a mnohé som veru nevedel. A tak nastalo veľké pátranie.
Športová hala na Pasienkoch – ikona modernej slovenskej architektúry
Športová hala na Pasienkoch, v minulosti známa ako Hant aréna, v súčasnosti ako Eurovia aréna je v prvom rade dejiskom významných športových podujatí a domovskou halou basketbalového klubu BK Inter Bratislava. Nemenej významná je aj jej architektonická hodnota.
Mladá garda je domovom vysokoškolákov takmer šesťdesiat rokov. Dnes už v novom šate
Mladá garda bola kompletne postavená v roku 1955. Odvtedy bol tento vysokoškolský internát nielen prechodným domovom študentov, ale aj centrom spoločenského diania a miestom, kde sa na svoje športové výkony pripravovali mnohí vynikajúci atléti.
Televízna veža na Kamzíku má viacero funkcií. Niektoré vás prekvapia
Televízna veža na Kamzíku je jedna z najviditeľnejších dominánt Bratislavy. Na vrchole Kamzíka ju začali stavať v roku 1967 a úplne ju dokončili o osem rokov neskôr. Odvtedy sa nej šíri televízny a rozhlasový signál nepretržite.
Obchodný dom Slimák – originalita, ktorá ostala už len v spomienkach
Obchodný dom Slimák je významnou stavbou z pohľadu odborníkov aj bežných Novomešťanov. Netradičná a na 60-te roky odvážna stavba je jednou z najvýznamnejších stavieb našej modernej architektúry.
Nová Cvernovka mala zvláštnych „nájomníkov“, v parku žili sliepky a gunár
Keď komunita z Cvernovky musela opustiť svoje priestory na Páričkovej ulici, stáli pred dilemou. Premýšľali či celé centrum zrušiť, alebo sa presunúť niekam inam. Vybrali si druhú možnosť a aj vďaka nim je dnes Nová Cvernovka miestom, ktoré slúži širokej verejnosti.
Nová doba – obytný komplex priniesol nový pohľad na bývanie
Medzivojnové obdobie sa úzko spája s hospodárskou krízou. Tomu bolo podriadené celé fungovanie štátu a jeho obyvateľov vrátane bývania. Hraničné situácie však neraz prinášajú zaujímavé riešenia a inak tomu nie je ani v prípade obytného komplexu na Vajnorskej, ktorý je známy pod názvom Nová doba.