Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Sladká Račianska vďaka čokoládovni Stollwerck

Viete ktorá adresa je v Novom Meste najvoňavejšia? Račianska 44. Presne tu totiž stojí závod, kde sa vyrábajú čokoládky, bonbóny a ďalšie sladké dobroty. A to už od roku 1896, kedy tu vznikla čokoládovňa Stollwerck.

 

Továreň, v ktorej sa vyrábali legendárne štolverky tu vznikla ako pobočka spoločnosti, ktorú v roku 1839 založil v Kolíne nad Rýnom cukrársky majster Franz Stollwerck. K jej rozmachu a medzinárodnému pôsobeniu došlo po tom ako firmu prevzali synovia zakladateľa. Bratislava sa pridala k Brémam, Frankfurtu, Budapešti, Londýnu, či Berlínu, kde podnikaví veľkotovárnici postavili pobočku.

 

Bratislava mala strategickú polohu

Výber Bratislavy, alebo Prešporku, ako sa vtedy naše hlavné mesto volalo, nebol náhodný. Výhodou bola strategická poloha v Rakúsko-Uhorska, lacné pozemky i pracovná sila. Cisárska rodina navyše oslobodila cukrovinky od platenia cla a tak rozmachu továrne na čokoládu a cukrovinky nič nebránilo.

 

Štolverky od bratov Stollwerckovcov

Cukrovinky boli časoch monarchie luxusným tovarom a pre bežných ľudí boli drahé. Tomu sa prispôsobili bratia Stollwerckovci a začali uvádzať na trh cenovo prístupnejšie čokoládky a cukríky. Fabrika mala aj vďaka tomu dostatočný odbyt a v závode na Račianskej ulici zamestnávala 58 úradníkov a 400 až 900 robotníkov, prevažne žien.

 

Dodnes ostali zachované pôvodné budovy

V areáli zostalo až dodnes zachovaných niekoľko budov pôvodnej továrne. Veľká trojposchodová budova továrne, výrobná hala s priľahlou tehlovou prístavbou vežovitého charakteru a malý poschodový domček tu stoja už od 19-teho storočia.

 

Stollwerck zmenil názov i majiteľa. A nie raz.

Tatiana na každý sviatok

Čokoládovňou výrazne otriasla hospodárska kríza v 30-tych rokoch minulého storočia, keď o prácu prišlo množstvo ľudí a výroba takmer skončila. Z najhoršieho sa otriasla a na Račianskej znovu rozvoniavala čokoláda. Neušla ani bombardovaniu počas vojny a znárodneniu. Počas socialistického režimu bola jednou z najväčších výrobcov kakaa a cukroviniek pod názvom Figaro.

Dnes sa v nej vyrába napríklad aj  ikonická bonboniéra Tatiana, ktorou ma babka obdarúvala na každý môj sviatok.

 

Pridaj komentár