Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Eset Campus vyrastie v tesnej blízkosti Železnej studničky

V tesnom dotyku so Železnou studničkou, na mieste, kde ešte pred pár rokmi stála Vojenská nemocnica, vyrastie nové „mestečko“ Eset Campus. Návrh pripravilo renomované dánske architektonické štúdio BIG. Eset Campus predstavil zakladateľ štúdia Bjarke Ingels osobne.

 

S rešpektom k okolitej prírode

V areáli, ktorý je blízkosti lesoparku vznikne živé miesto, ktoré sa stane epicentrom inovácií a kreativity. Práve tým je Eset známy nielen na Slovensku, ale celosvetovo. Návrh nového komplexu budov rešpektuje prírodné prostredie a jeho princípom je najmä environmentálny dizajn, flexibilita a uhlíková neutralita prevádzky.

 

Vyrastie tu sídlo firmy aj vedecko-výskumné centrum

Cieľom kampusu je prepojenie technologických firiem, startupov a technicky zameraných vysokých škôl. Aj z tohto dôvodu bude súčasťou komplexu budov nielen sídlo spoločnosti a vedecko výskumné centrum, ale aj prevádzky poskytujúce ďalšie služby. V neposlednom rade bude súčasťou aj rezidencia v forme co-livingu, ktorá bude ručená najmä stážistom a zamestnancom firiem. Aby bola ponuka komplexná zamestnanci a široká verejnosť tam nájde aj športovú infraštruktúru a auditórium. Toto všetko vyrastie na ploche 55 tisíc metrov štvorcových.

V centre sa nachádzajú štyri budovy prepojené mostami. Zdroj: BIG a Bloom Images

Niektoré služby a priestory budú slúžiť aj širokej verejnosti

Jednotlivé budovy budú vzájomne prepojené a vytvoria pocit otvoreného a pozývajúceho priestoru. Budovy budú „vyrastať“ z existujúcej okolitej zelene. Aj vďaka organickému tvaru nebudú pôsobiť okázalo, ale budú tvoriť veľmi prirodzenú súčasť okolia.  Prístup k službám a prevádzkam určeným pre verejnosť, ktoré budú umiestnené v parteri bude z Lamačskej ulice. Na okraji bude tiež miesto pre verejné eventy a stretávanie sa na menších námestiach.  V centre budú štyri budovy prepojené mostami, v ktorých budú sídliť Eset a ďalšie spoločnosti a inštitúcie. Od Mokrohájskej ostane zachovaný prístup cez hustú zeleň.

 

Flexibilita budov rešpektuje meniace sa požiadavky

Nové budovy by mali byť mimoriadne flexibilné, aby spĺňali potreby spoločnosti a jej zamestnancov nielen v súčasnosti, ale aj neskôr v budúcnosti. Vďaka možnosti rýchlych úprav nebude problém rast počtu pracovníkov ani zväčšovanie pracovných tímov, či rôzne pracovné obmedzenia, s ktorými sa dne V kanceláriách by malo byť dostatok svetla, prirodzenej ventilácie aj zelene. Benefitom bude, že sa z každej kancelárie dá vyjsť na balkón, alebo terasu.

Od Mokrohájskej ostane zachovaný priechod cez hustú zeleň. Zdroj: BIG a Bloom Images

Udržateľný prístup sa prejaví pri výstavbe aj prevádzke

Tvar strechy a drevené prvky vytvárajú dojem, že projekt je ďalším karpatským kopcom. Pôsobí nerušivo a to len podčiarkuje udržateľnosť a  energetická efektívnosť, ktorú autori berú na zreteľ. Počíta s  využitím obnoviteľných zdrojov energie, fotovoltaických panelov, tepelných čerpadiel alebo vodozádržných opatrení. Pri výstavbe sa počíta s využitím lokálnych materiálov a surovín. Aj takto sa odzrkadľuje ambícia minimalizácie uhlíkovej stopy pri výstavbe. Celý komplex by mal byť tiež jednoducho rozložiteľný a do veľkej miery recyklovateľný.

 

Vznik nového technologického centra určite pomôže rozvoju celej oblasti a zrevitalizuje zanedbané územie, ktoré ostalo po bývalej Vojenskej nemocnici.

Pridaj komentár