Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Prvá benzínka Bratov Zikmundovcov stála na Račianskej

Na Račianskej ulici nájdete množstvo jedinečných a historicky významných objektov. Donedávna tu stála aj prvá čerpacia stanica Bratov Zikmundovcov v Bratislave. Že ste o nej nevedeli? Ani sa nečudujem, bola skrytá za nevábnym betónovým múrom.

 

Bratia Zikmundovci boli najväčším prevádzkovateľom čerpacích staníc

História firmy bratov Rudolfa a Oldřicha Zikmundovcov sa začala písať v roku 1920. Bratia založili v Čechách spoločnosť pre výrobu a obchod s minerálnymi olejmi Bratři Zikmundové. Obchodovali s olejom, petrolejom, benzínom a mazivami. Krátko po tom, ako sa k nim pridal František Škoda a tretí brat Vojtěch otvorili v Prahe na námestí Republiky svoju prvú čerpaciu stanicu. To sa písal rok 1922. Po šiestich rokoch prevádzkovali už 300 čerpacích staníc a v roku 1937 už boli najväčšími prevádzkovateľmi benzínok v celom Československu.

 

Prvá prestrešená čerpacia stanica v Bratislave vyrástla v štyridsiatych rokoch minulého storočia

V druhej polovici štyridsiatych rokov minulého storočia vybudovali na Račianskej ulici, oproti dnešnému Výskumnému ústavu zváračskému prvú prestrešenú čerpaciu stanicu na benzín i naftu v Bratislave. Strategická poloha v blízkosti železničnej stanice Filiálka, ktorá sa využívala na prepravu pohonných hmôt, umožňovala dopĺňanie nafty a benzínu priamo z cisternových vagónov. Moderná a unikátna bola čerpacia stanica aj z pohľadu architektúry. Dva masívne železné nosníky držiace prestrešenie ústili do pol eliptickej formy s preskleným výkladom. V nadväzujúcej nízkej murovanej budove sa nachádzala predajňa a zázemie čerpacej stanice.

 

Čerpacia stanica fungovala 30 rokov

Rok 1948 priniesol do Československa socialistické zriadenie a pre mnohých vtedajších podnikateľov to bol koniec ich súkromných aktivít. Znárodnená bola celá sieť čerpacích staníc a skladov Bratov Zikmundovcov. Čerpacie stanice boli na Slovensku premenované na Benzinol a v Česku na Benzina. Čerpačka však plnila svoju pôvodnú funkciu až do sedemdesiatych rokov minulého storočia. Následne sa stala súčasťou kovošrotu, ktorý po roku 1989 zmenil viacerých majiteľov. Budova bola rôzne prestavaná, pre benzínku typický pol eliptický presklený výklad sa zmenil na hranatý a unikátne prestrešenie menilo farby. Nevábne betónové oplotenie čerpacej stanice sa začalo využívať ako miesto pre billboardy a na budovu čerpacej  stanice sa postupne zabudlo.

 

Prvá čerpacia stanica sa stala súčasťou kovošrotu a pomaly chátrala.                                                                  Zdroj: Facebook

Rok 2020 priniesol definitívne odstránenie čerpačky

Po prechode pozemku do rúk súkromného developera bol osud čerpacej stanice spečatený. Napriek tomu, že sa viacerí aktivisti pokúšali o premiestnenie a znovupostavenie celého komplexu čerpacej stanice na inom mieste, či o jej vyhlásenie za technickú pamiatku, jej osudom bolo zbúranie posledných zachovaných zvyškov a rozpílenie masívnej kovovej konštrukcie prestrešenia. Nepomohlo ani zapísanie objektu prvej slovenskej čerpacej stanice do zoznamu pamätihodností mestskej časti Bratislava – Nové Mesto.

 

Bratislava tak prišla o ďalší unikátny  a historicky významný objekt.

 

Pridaj komentár