Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

preco mame radi nove mesto

Podľa čoho dostali mená ulice v Novom Meste?

Veľmi rád si pri potulkách Novým Mestom pozerám tabuľky s názvami ulíc. Premýšľam pri tom, podľa čoho alebo koho svoje pomenovanie dostali. Niektoré sú úplne zrejmé, niektoré som tušil a mnohé som veru nevedel. A tak nastalo veľké pátranie.

 

V našej mestskej časti je 278 ulíc alebo lokalít. Ako vznikli názvy dvoch najvyťaženejších ulíc v Novom Meste je zrejmé. Račianska smeruje do Rače a Vajnorská do Vajnor – kedysi dediny, ktorá sa historicky volala Weinern, podľa toho, že množstvo Vajnorčanov sa venovalo vinohradníctvu a vinárstvu. Rovnako napríklad Cesta na Kamzík dostala svoje meno podľa miesta na ktoré vedie – vrch Kamzík na Kolibe.

 

Tieto názvy predurčila história

Väčšina nových ulíc na Slanci a v lokalite Ahoj dostali názvy podľa odrôd hrozna, ktoré sa tu v minulosti pestovalo. Rozšíril sa tak zoznam ulíc, ktoré majú v názve toto chutné ovocie. Novomešťania tak chodia domov napríklad na ulice Rizlingovú, Muštovú, Otonelskú, Veltlínsku, Merlotovú, Alibernetovú, či Rubinetovú.

 

Na Kolibe majú ulice názvy podľa čísiel.

 

Na Kolibe jednoducho podľa čísiel

K jednouchému pomenovaniu ulíc pristúpili na Kolibe. Ulice s rodinnými domami začali stavať rovnobežne a pomenúvali ich číslami. Na Kolibe tak majú obyvatelia zapísané vo svojich dokladoch ulice Prvá, Druhá až po Trinástu. Ďalšiu kategóriu ulíc tvoria tie, ktoré dostali názvy podľa povolaní. V Novom Meste tak máme ulice Kominárska, Kováčska či Robotnícka. Pracovná činnosť ľudí historicky žijúcich na týchto uliciach je zjavná ?

 

Ulice majú mená aj podľa historicky známych osobností

Množstvo ulíc v Novom Meste nesie mená známych lekárov, spisovateľov, pedagógov, či športovcov. Stretneme sa tu napríklad s Jeséniovov ulicou, ktorá svoje meno získala vďaka Jánovi Jeséniusovi – slovenskému lekárovi, politikovi a filozofovi. Žil v 16-stom a 17-stom storočí, prednášal na Karlovej univerzite v Prahe a bol osobným lekárom Rudolfa II. Habsburského. Meno Jána Jesseniusa je však známe predovšetkým vďaka prvej verejnej pitve ľudského tela v Česku. Ján Jessenius zomrel v roku 1621 sťatím hlavy za svoj nesúhlas so zvolením Ferdinanda II. za uhorského kráľa.  Aj po spisovateľovi Jánovi Kalinčiakovi sa volá jedna ulica v Novom Meste. Okrem toho, že je autorom mnohých básní a povestí, pôsobil aj ako literárny kritik a pedagóg. Pôsobil ako rektor na gymnáziu v Modre a Sliezskom Tešíne a bol priateľom Ľudovíta Štúra a M. M. Hodžu. Za zmienku stojí predovšetkým jeho Humoreska, ktorá nesie názov Reštavrácia. Inšpiráciou pri názvoch ulíc sú aj športovci. Napríklad taký Viktor Tegelhoff dal meno ulici, na ktorej je jedno z mojich najobľúbenejších detských ihrísk v Novom Meste. Viktor Tegelhoff bol slovenským futbalistom a neskôr trénerom. Dlho pôsobil v Slovane Bratislava na pozícii stredného útočníka a bol vyhlásený aj za najlepšieho stredného útočníka Európy.

Detské ihrisko Nová doba

Na ulici Viktora Tegelhoffa je jedno z mojich najobľúbenejších detských ihrísk v Novom Meste

 

Novom Meste máme ešte množstvo ulíc so zaujímavými názvami. Určite preto čoskoro pripravím ďalší blog s ďalšími zaujímavosťami.

Pridaj komentár