Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Spoznávame lokality Nového Mesta: Ako sa býva na Kolibe?

Jednou z najatraktívnejších lokalít nielen Nového Mesta, ale celej Bratislavy je Koliba. Ja som si dnes pozval na rozhovor starousadlíkov, ktorí mi porozprávali, ako sa na Kolibe žilo kedysi a aké je to dnes.

 

Lokalita

„Koliba  je malá dedina“. Touto vetou začal svoje rozprávanie o Kolibe Vlado, ktorý tu žije od narodenia. Koliba vyrástla na mieste vinohradov a kedysi to bola štvrť, kde bývali najmä úradníci a umelci. Určite patrí do trojice najlukratívnejších lokalít Bratislavy a tomu zodpovedajú aj ceny nehnuteľností, ktoré sa tu predávajú. I keď vzhľadom na atraktívne prostredie sa v starej časti Koliby predávajú nehnuteľnosti minimálne. Na jednej strane blízkosť lesa, na druhej strane na skok do mesta. Aj to je dôvod, prečo ľudia túžia po bývaní na Kolibe.

 

Rodiny s deťmi

Možností, kam sa vybrať na Kolibe s malými deťmi, nie je príliš veľa. Môžete sa samozrejme vybrať na Kamzík, kde nájdete pekné detské ihrisko a nedávno dostavené Šantisko vybudované zo samých drevených prvkov. Pred pár rokmi bol revitalizovaný park Gaštanica, kde boli ponechané jedlé gaštany a samospráva tam umiestnila lavičky a moderné prvky na hranie pre deti. Ďalšie detské ihrisko je na Husovej. Na tomto ihrisku aktuálne prebieha revitalizácia a rekonštrukcia, ktorá robí Kolibčanom vrásky na čele. Koliba však nie je úplne baby friendly štvrť. Rozbité a úzke chodníky nie sú úplne ideálne pre kočíky a domáci majú obavy aj z áut, ktoré sa rútia neraz veľkou rýchlosťou. Rodičia tu nájdu aj materskú a základnú školu s poetickým názvom Škola štyroch ročných období, ktorá je na Jeséniovej a prešla pred pár rokmi významnou rekonštrukciou.

Nakupovanie

Kolibčania sú zvyknutí chodiť nakupovať „do mesta“. Kedysi tu fungovali potraviny, zelovoc a farby laky. Dnes tu ostalo už len malé Tesco a pekáreň. Bolo dokonca obdobie asi šiestich rokov, kedy tu nebol žiaden obchod. A práve vtedy Vlado založil remeselnú Pekáreň na Kolibe, ktorá láka okoloidúcich kúpiť si čerstvý chlebík alebo dokonalý makovník. Rovnako aj služby riešia Kolibčania väčšinou mimo svojej štvrte. Na Jeséniovej nedávno vzniklo pánske holičstvo Savage Barber.

 

Voľný čas, zábava

Zato reštaurácie majú na Kolibe výborné. Už dlhé roky láka hostí na skvelú gastronómiu reštaurácia Stroodel. Slamená búda sa počas rokov zmenila z malej krčmičky na perfektnú reštauráciu a apartmánový hotel. Na Kamzíku je ďalšia vynikajúca reštaurácia Schoppa a výborne vám navaria aj v hoteli West a v reštaurácii Koliba Expo. Jedinečný výhľad na Bratislavu si môžete popri obede vychutnať z reštaurácie, ktorú nájdete v televíznej veži Kamzík. A nemôžeme zabudnúť na legendárne bufety Kamzík a u Krka, ktoré nájdete v blízkosti bobovej dráhy na Kamzíku. Kaviarne majú podľa Vlada na Kolibe len krátke trvanie. Spomína však na kaviareň Kolečko, ktorá bola typická kruhovým pôdorysom, presklenými stenami a plochou strechou, do ktorej chodili miestni chlapi hrať karty. Na Kolibe funguje aj knižnica a centrum voľného času, kde je pre deti skvelá herňa.

 

Legendárna kaviareň Kolečko, na ktorú Kolibčania radi spomínajú aj dnes.

Šport

Ak si chcete na Kolibe zašportovať, môžete si ísť napríklad zabehať do lesa. Kedysi napríklad na Kolibe, oproti hotelu West, fungoval aj skokanský mostík alebo ste si mohli zájsť do telocvične, či na kurty pri bývalej ubytovni Hydrostavu. Dnes však nič z tohto už nefunguje. Funguje však ihrisko a telocvičňa v škole na Jeséniovej, takže deti už nemusia chodiť cvičiť na Pioniersku, ako to bolo kedysi.

 

Doprava

Kolibu obsluhuje jeden trolejbus, ktorý chodí pomerne často a pre potreby Kolibčanov stačí. Z konečnej na centrum sa vďaka nemu dostanete za 10 minút. S Kramármi je Koliba prepojená malým  autobusom, ktorý využívajú najmä babičky a dedkovia pri ceste za lekármi. Aj Koliba sa postupne zahusťuje a prejavuje sa to najmä v ranných a popoludňajších dopravných špičkách, kedy sa tvoria zápchy pri tunely, Jaskovom rade alebo popoludní na Pionierskej.

Televízna veža je dominantou týčiacou sa nad Kolibou.

Výstavba

Stará časť Koliby je masívnej výstavby relatívne ušetrená. Tá sa realizuje nižšie, v okolí Tupého a na Ahoji. Z novopostavených projektov je to najmä Gansberg a Koliba Gardens. Zámer stavať ohlásili developeri aj v areáli televízie Joj, tento projekt však na dlhé roky „zapadol ľadom“ a k radosti Kolibčanov sa s výstavbou nezačalo.

 

Zaujímavosť

Po dostavbe filmových ateliérov sa na Kolibe usídlilo viacero umelcov. Vlado spomína, že záhradu tu mal aj legendárny Jožko Króner. Obrovská záhrada s množstvom ovocných stromov lákala malých kolibských šarvancov, ktorý využívali hercovu neprítomnosť a tajne si pochutnávali na jeho ovocí. Keď ich Jožko raz načapal, nevynadal im, naopak dovolil im do záhrady chodiť a pochutnávať si na dobrotách zo stromov. Keď k stromom postavil košík, bolo to pre nich znamenie, že majú nazbierať aj pre neho.

Pridaj komentár