Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Obytný súbor Unitas bol bývaním pre menej majetnú robotnícku vrstvu

V Novom Meste nájdete veľa architektonických skvostov. Niektoré ukryté medzi zeleňou, iné vystavené na obdiv. Tak ako obytný súbor Unitas na Šancovej. Určite o ňom viete, ale poznáte aj jeho minulosť?

 

Viete aj vy o nejakých zaujímavostiach v Novom Meste? Prezradili vám rodičia alebo starí rodičia príbehy z Nového Mesta? Pridajte sa ku Karčimu a zdieľajte s Novomešťanmi zaujímavosti o našej mestskej časti.

Vyrástli na okraji mesta

Kráčať z Trnavského mýta na Račko a nevšimnúť si súbor siedmych pavlačových šesťpodlažných domov kolmých na Šancovú je takmer nemožné. Domy tu už nejaký ten rôčik stoja. Presne od začiatku 30-tych rokov minulého storočia, kedy boli postavené na okraji mesta ako bývanie pre menej zámožných ľudí. Ričišdorfské mýto bolo v tom čase jednou z najväčších križovatiek v Bratislave a začínala na ňom výpadovka na Raču. Keďže Bratislava už vtedy trpela nedostatkom bytov, padlo rozhodnutie postaviť veľký komplex mestských bytov pre menej bohatých ľudí práve tu. Autori projektu, Friedrich Weinwurm a Ignác Vécsei, prišli s unikátnym návrhom dlhých pavlačových domov obklopených zeleňou.

 

Unitas bol zdravým bývaním pre menej majetných

Pri výstavbe sa uplatnili vtedajšie technické novinky, aby sa šetrili finančné prostriedky. Bývanie bolo jednoduché, ale zdravé a vďaka finančnej podpore štátu aj mimoriadne rýchle. A tak sa už po dvoch rokoch sťahovali do Unitasu jeho prví obyvatelia. Tí mohli, na rozdiel od robotníckych rodín v Starom Meste, využívať vlastnú kúpeľňu, záchod a kuchyňu, ktorými každý byt disponoval.

Výstavba Unitasu bola vďaka podpore zo strany štátu mimoriadne rýchla

Byty, práčovne aj malé obchodíky

Unitas tvorí sedem samostatne stojacich 6-podlažných domov, ktoré sú usporiadané do nepravidelných riadkov. Krajný dom v tvare L pôvodne uzatváral komplex zo severnej strany. Tento typ zástavby bol v protiklade s tesnou blokovou zástavbou s temnými dvormi, ktorá sa uplatňovala dovtedy. Domy majú jednoduchý a strohý vzhľad, jediným vybočením je bledší odtieň omietky na miesta, kade prechádza oceľobetónová rámová konštrukcia. Každý dom bol tvorený 49 jednoizbovými a 11 dvojizbovými bytmi, v suteréne sa nachádzali práčovne a parteri smerom do ulice malé obchodné prevádzky. Priestor medzi domami bol vyhradený na zeleninové záhradky, oddychové priestory a detské ihriská.

Viete ako Unitas došiel k svojmu názvu?  Bolo to vďaka stavebnému družstvu s rovnakým názvom, ktoré pre projekt získalo status všeobecnej prospešnosti a vďaka následnej podpory sa mohlo pustiť do výstavby.

Pre obyvateľov Unitasu platili prísne susedské pravidlá

V bytoch sa kúrilo veľkými vstavanými kachľami a uhlie sa nakupovalo v blízkych Bratislavských uhoľných skladoch. Nakúpené uhlie sa muselo odpratať z chodníka do pivnice ešte v ten deň. Netolerovali sa žiadne prehrešky.  Prísne pravidlá platili aj pri vešaní bielizne na balkónoch. To bolo zakázané a na tieto účely sa mohli používať jedine práčovne a sušiarne, ktoré boli v každom dome. Na dodržiavanie pravidiel prísne dohliadal domovník, ktorý každé porušenie ihneď potrestal. Pavlače sa využívali ako priestor pre čulý spoločenský život. Najmä ženy sa tu stretávali a prehodili v chvíľkach voľna pár viet so susedami.

 

Dnes sa už bielizeň na pavlači vyvesiť môže. V minulosti platili pre obyvateľov prísne pravidlá aj v tomto smere.

Unitas je pamiatkou

Dnes už prísne pravidlá neplatia  a na pavlačiach vidieť okrem kvetín neraz aj vyvešanú bielizeň, kresielka alebo odložené bicykle. Napriek tomu, že Unitas je považovaný za najkomplexnejší stavebný projekt slovenskej avantgardy a je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, život v ňom neprestal pulzovať.

 

 

 

Pridaj komentár