Moderné technológie nám dnes umožňujú veci, ktoré boli pred pár rokmi takmer nevídané. A dokážu nás vrátiť aj do minulosti. Vďaka môjmu projektu s využitím rozšírenej reality môže znova ožiť napríklad aj prvá benzínka Bratov Zikmundovcov, ktorá stála na Račianskej ulici.
Na Račianskej nájdete množstvo jedinečných a historicky významných objektov. Až do roku 2020 sa tu nachádzalo aj torzo prvej prestrešenej benzínky v Bratislave, ktorá vyrástla v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Jej majiteľom bola firma bratov Zikmundovcov, ktorí obchodovali s minerálnymi olejmi a mali v Čechách i na Slovensku sieť čerpacích staníc.
Benzínka bratov Zikmundovcov s jedinečnou architektúrou
Tú bratislavskú postavili na strategickom mieste v blízkosti železničnej stanice Filiálka, ktorá sa využívala na prepravu pohonných hmôt. Vďaka tomu bola nafta a benzín dopĺňané priamo z cisternových vagónov. Moderná a unikátna bola čerpacia stanica aj z pohľadu architektúry. Dva masívne železné nosníky držiace prestrešenie ústili do pol eliptickej formy s preskleným výkladom. V nadväzujúcej nízkej murovanej budove sa nachádzala predajňa a zázemie čerpacej stanice.
Od znárodnenia až po likvidáciu
Po zákaze súkromného podnikania v bývalom Československu bola celá sieť čerpacích staníc a skladov Bratov Zikmundovcov znárodnená a premenovaná na Slovensku na Benzinol. Benzínka na Račianskej plnila svoju pôvodnú funkciu až do sedemdesiatych rokov minulého storočia, následne sa stala súčasťou kovošrotu. Budova bola rôzne prestavaná, pre benzínku typický pol eliptický presklený výklad sa zmenil na hranatý a unikátne prestrešenie menilo farby. Nevábne betónové oplotenie čerpacej stanice sa začalo využívať ako miesto pre billboardy a na budovu benzínky sa zabudlo až do roku 2020, kedy bola definitívne zbúraná a jej masívna kovová konštrukcia prestrešenia bola rozpílená.
Aj stratený objekt sa dá oživiť
Dnes už existujú technológie, vďaka ktorým môžeme stratené objekty znovu „oživiť“ a nadobudnúť pocit, že pred nami opäť vyrástli. Umožňuje to technológia rozšírenej reality (AR – augmented reality). Funguje to tak, že sa vypracuje 3D model, v našom prípade benzínky, aj s okolím a následne sa vloží do softwaru. Po načítaní QR kódu sa pred nami zjaví 3D model benzínky a jej okolia. Vďaka tomu sa čerpacia stanica opäť „vráti“ na miesto, kde pôvodne stála. Aspoň prostredníctvom 3D modelu a rozšírenej realite.