Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Kukurica – dominanta, ktorá si zaslúži novú príležitosť

Kukurica patrí ešte stále medzi architektonické dominanty Nového Mesta. Bola výrazným orientačným bodom, ktorý vidieť snáď z každého kúta našej mestskej časti. Kedysi najvyššiu obytnú budovu v Bratislave postupne zatienili vyššie stavby, ale rozmanitosťou a plastickou štruktúrou povrchov sa jej máloktorá vyrovná.

 

Viete aj vy o nejakých zaujímavostiach v Novom Meste? Prezradili vám rodičia alebo starí rodičia príbehy z Nového Mesta? Pridajte sa ku Karčimu a zdieľajte s Novomešťanmi zaujímavosti o našej mestskej časti.

Kukurica bola najvyššia nielen v Bratislave

Internátnu budovu Hviezda pozná každý skôr pod ľudovým názvom Kukurica. Získala ho vďaka svojej nezameniteľnej podobe s kukuričným kláskom. V roku 1977, keď budovu dostavali, bola so svojou výškou 82,2 metra najvyššou bratislavskou obytnou budovou. To však nebolo jediné prvenstvo, ktorým sa mohla pýšiť. V čase, keď ju dostavali bola aj najvyššou budovou okrúhleho pôdorysu v Európe.

 

Kukuricaa bola najvyššou budovou v Bratislave a zároveň najvyššou budovou kruhového pôdorysu v Európe

Ubytovňa s izbami kónického tvaru

„Otcom“ Kukurice je známy architekt Ján Strcula. Ubytovňu projektoval od začiatku tak, aby využil presklený priestor pri oknách. Nevyužitý vstupný priestor klasických hotelových izieb s obdĺžnikovým pôdorysom je zúžený natoľko, aby sa tam vtesnalo umývadlo a šatník. Vďaka kónickému tvaru jednotlivých izieb sa ich na jedno poschodie zmestilo 17. Ich skladaním vedľa seba vznikol kruhový tvar poschodí.

 

Výstavbu sprevádzali komplikácie

Výstavba Kukurice sa nezaobišla pred viacerých úskalí. Pri prieskume podložia narazili najskôr na telá vojakov, ktorí na tomto mieste zahynuli počas vojny. Po opätovnom pokračovaní a novo navŕtanej sonde narazili na naftu. Zo Slovenska sa však nestala ropná veľmoc. Čoskoro sa zistilo, že ide len o zabudnutú nádrž po benzínovej pumpe ktorá tu v minulosti stála. Samotná budova bola tak vysoká, že sa v bývalom Československu ani nevyrábali žeriavy, ktoré by na najvyššie poschodia dosiahli. Pikoška, ktorou by sa mohli inšpirovať aj súčasní developeri je, že pri stavbe boli použité iba komponenty z domácej produkcie.

 

Vo foyeri Kukurice sa vynímala monumentálna maľba Dezidera Castiglioneho.

Bývali tu študenti aj pedagógovia

Za socializmu sa bola Kukurica využívaná na ubytovanie študentov Vojenskej politickej akadémie. Po roku 1989 slúžila ako ubytovňa Vysokej vojenskej pedagogickej školy a neskôr ako ubytovňa Ministerstva obrany. Izby nemajú vlastné sociálne zázemie. To bolo riešené spoločnými toaletami a sprchami. Na prízemí sa nachádzala reštaurácia a bar, ktoré mohli ubytovaní študenti využívať.

Zatvorená budova čaká na rekonštrukciu

Po čiastočnej rekonštrukcii slúžila Kukurica ako ubytovňa nielen pre Ministerstvo obrany, ale aj civilných návštevníkov a prístupných bolo len 14 poschodí. Od roku 2017 však izby zívajú prázdnotou a budova čaká na rekonštrukciu. Zlý technický stav a energetická náročnosť generuje ročnú stratu 400 tisíc EUR. Ambíciou ministerstva je budovu zrekonštruovať, aby mohla slúžiť nielen svojmu pôvodnému ubytovaciemu účelu, ale aj ako kancelárska budova pre štátne inštitúcie.

Pridaj komentár