Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

AKTUALIZOVANÉ: Zmena na Račianskom mýte: zo Šancovej už na Račiansku neodbočíte

Pred niekoľkými dňami som informoval o tom, že na Račianskom mýte sa nebude dať odbočiť zo Šancovej v smere na Račiansku ulicu. Táto zmena už je v platnosti a mnohým Novomešťanov sa tým skomplikovala cesta domov. Mne to nie je ľahostajné a preto vyvíjam kroky, ako to vyriešiť. 

 

Výzva pre obyvateľov Račianskeho mýta a okolia!

V týchto dňoch intenzívne komunikujem s odborníkmi a pracujem na riešení tejto situácie k spokojnosti Novomešťanov. Petície a konflikty nám pritom nepomôžu. To, čo nám posunie vpred, je rokovanie s Magistrátom hlavného mesta SR za účasti odborníkov a Novomešťanov. V súčinnosti s nimi budeme hľadať riešenie, ktoré bude najlepšie pre chodcov aj obyvateľov Račianskeho mýta a jeho okolia. Ak nás chcete podporiť, pridajte sa k OZ Novomešťan – Dobrý sused Karči! Členstvo je bezplatné a spoločnými silami máme väčšiu šancu na úspech. 

Malé ostrovčeky, úzke nástupištia a veľa cestujúcich

Račianske mýto je jedným z najexponovanejších dopravných uzlov v Bratislave. Viacpruhové cesty každým smerom, električky, chodci a svetelné križovatky sú kombináciou, ktorá prináša veľa nebezpečných situácií. Nový návrh riešenia križovatky na Račianskom mýte však chráni len chodcov.

Problémov, s ktorými sa chodci a cestujúci MHD na Račianskom mýte boria je však viac. Úzke električkové zastávky, ktoré neposkytujú cestujúcim dostatok priestoru a chýbajúce prekrytie, ktoré ochránia cestujúcich pred dažďom ľudí do MHD nepritiahnu. Zastávky, ktoré nie sú oddelené bariérou boli už príčinou mnohých dopravných nehôd. Samozrejme, je to stále o zodpovednosti ľudí, ktorý sú ochotní riskovať a cez trať, prípadne cez cestu prebiehajú mimo vymedzených priechodov. Na mnohých električkových zastávkach v Bratislave však bariéry, ktoré bránia ľuďom prebiehať cez trať vybudované boli. Prečo nie na Račianskom mýte, kde sa denne premelú tisícky ľudí?

 

Chodci, ktorí musia čakať na ceste? K takýmto situáciám by už na Račianskom mýte dochádzať nemalo.                   Zroj: Facebook

 

Navrhovaná zmena rieši len jednu z kolíznych situácií

Vďaka zrušenie odbočky zo Šancovej na Račiansku ulicu dôjde k zväčšeniu ostrovčeka, na ktorom sa tlačia každé ráno a popoludnie desiatky ľudí. Tento problém sa vďaka tejto úprave vyrieši. Ostatné však naďalej ostanú. Naviac to skomplikuje situáciu obyvateľom Račianskej ulice, ktorých cesta autom sa predĺži a zväčšia sa zápchy na Šancovej ulici. Komplexné riešenie dopravnej situácie na Račianskom mýte spracovala občianska iniciatíva Lepšia doprava ešte v roku 2012. Račianske mýto si zaslúži, aby boli implementované viaceré návrhy odborníkov.

 

Ako sa dostanem na Račiansku?

Po novom sa zo  Šancovej do  Nového Mesta dostanete odbočkou z Trnavského mýta v smere na Vajnorskú alebo odbočením na Karpatskú ulicu. Hlavné mesto zároveň zavádza na križovatke Šancová v smere na Hlavnú stanicu preferenciu MHD. Znamená to, že autobus bude mať zelenú ešte ďalších 13 sekúnd po tom, ako autám naskočí červená. Bolo by celkom fajn, keby po tomto nasledoval aj ďalší krok a na Šancovej sa vytvoril bus pruh. Atraktivita MHD by sa tak pre ľudí cestujúcich v tejto oblasti výrazne zvýšila.

 

 

 

 

Pridaj komentár