Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Virtuálne do sveta: Navštívte Louvre, Aljašku či podmorský svet

Národné parky v Amerike: Dotknite sa prírody na Aljaške aj na Havaji

Novomešťania sú zvyknutí tráviť veľa času v prírode, keďže máme lesy pod Kamzíkom a aj obľúbenú Železnú studničku hneď za rohom. Kontakt s prírodou nám chýba, mne teda určite. Aspoň akú takú náhradu v čase izolácie prináša Google’s Art & Culutre. Pár klikmi vás totiž prenesie do piatich najkrajších národných parkov v Amerike, kde s virtuálnym sprievodcom prejdete sopky na Havaji, fjordy na Aljaške alebo tretí najväčší koralový útes aj s vrakmi lodí z druhej svetovej vojny. Vďaka 365 stupňovému kamerovému záberu veľmi realisticky uvidíte všetky detaily, zatiaľ čo hlas sprievodcu detailne opisuje všetky zaujímavosti. Ak máte strach z výšok, dávajte si pozor keď budete stáť na samom vrchu ľadovca. Mohol by som pokračovať, no najlepšie urobíte, ak si to vyskúšate sami.

vzdelavanie-narodne-parky-karantena

Domáca hodina biológie v podmorskom svete

Ak aj vaše deti patria medzi milovníkov delfínov, žralokov či iných podmorských príšeriek, mám pre vás nápad. Splňte im sen a vezmite ich do jedného z najväčších podmorských akvárií na svete v Monterey úplne zadarmo. Stačí si vybrať niektorý zo živých prenosov, zhasnúť svetlo v obývačke a užiť si dobrodružstvo v bezprostrednej blízkosti. Ja odporúčam pozorovať farebné medúzy alebo rozkošných tučniakov pri kŕmení. Ak tento zážitok chcete posunúť na edukatívnejšiu úroveň, prípadne ho zaradiť do domácej hodiny biológie, zahrajte sa na podmorského bádateľa a využite niektorú z encyklopédií, ktoré máte doma.

biologia-v-morskom.akvariu-online-karantena

Chcete vidieť Monu Lisu? Nahliadnite do Louvru

Je legendárny, tiahnu sa o ňom rôzne legendy, dokonca aj množstvo filmov skúma záhadný úsmev da Vinciho Mony Lisy. Ak aj vy patríte medzi milióny zvedavcov a fanúšikov umenia, nemusíte za ňou cestovať až do Paríža. Stačí kliknúť sem a slobodne sa rozhliadnuť po jednom z najkrajších a najväčších múzeí vo svete. Louvre totiž vďaka virtuálnej realite a panoramatickým záberom otvára online brány aj počas karantény. Tu si môžete pozrieť napríklad Napoleonovu sieň, Rímske starožitnosti ale aj veľkolepú architektúru, ktorá toto múzeum právom preslávila.

Aj v Novom Meste máme múzeá, ktoré by si zaslúžili pozornosť aj v týchto časoch. Napríklad Múzeum telesnej kultúry by mohlo umožniť záujemcom nahliadnuť do svojej zbierka. Je smutné, že takéto niečo nemá v dnešnej dobe ani webovú stránku.

Za kultúrou do Berlínskej filharmónie

Tak ako aj naše kultúrne inštitúcie, aj tie v Berlíne sú pre verejnosť zatvorené. Ako sa však hovorí ak nemôže hora prísť k Mohamedovi, musí prísť Mohamed k hore, Berlínska Filharmónia klope na vaše dvere. Na oficiálnej webovej stránke tak nájdete viac ako sto záznamov z live koncertov za posledných 6 rokov. Vo vysokom rozlíšení sú prístupne komukoľvek úplne zadarmo. Stačí len do 31. Marca kliknúť na jedno tlačidlo a zaobstarať si svoj voľný vstup k všetkým koncertom v digitálnej koncertnej sieni.

klutrua-posa-karanteny-pohlad-do-berlinskej-filharmonie

Izolácia môže niekedy na psychiku pôsobiť mimoriadne zaťažujúco. Sme spoločenské tvory a potrebujeme kontakt s druhými, obohacovať naše prežívanie a okrem žalúdkov nakŕmiť aj dušu. Nápad otvoriť strediská kultúry online by sme mohli implementovať aj u nás. Napríklad Slovenské Národné Divadlo či iné kultúrne siene by mohli sprostredkovať online vysielanie niektorých predstavení a tak nám spestriť čas v izolácii a zároveň potešiť dušu.

Verím, že vás tieto tipy zaujali a dnes si spoločne urobíte zaujímavý večer alebo edukatívne poobedie. Veď koniec koncov nemusia to byť len deti, čo sa pri domácom učení naučia niečo nové. Preto pridávam ešte zopár tipov na online výlety – prejdite sa po nádvorí Taj Mahalu, vzdelávajte sa aj s výkladom v Britskom múzeu v Londýne alebo objavte všetky poklady v legendárnom Guggenheimovom múzeu. Viete, to v ktorom to v noci ožíva 🙂 Držte sa, susedia.

Pridaj komentár