Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

zakladne-skoly-v-novom-meste-prvacik

Tipy na edukačné portály pri domácom učení

Keď školy v Bratislavskom kraji zatvorili svoje brány, deti a rodičia si mysleli, že to budú krátke prázdniny. Priveľmi aktívni v zadávaní úloh neboli ani mnohí učitelia. Uvedomenie si toho, že toto nie sú prázdniny, prichádzalo každým jedným pípnutím v aplikácii EduPage. Dnes je jasné, že školáci budú doma minimálne do 27. marca, pravdepodobne však dlhšie.

edukačné portály

Pri domácom učení pomôžu edukačné portály

Keď sú z rodičov učitelia

Rodičia sú v týchto dňoch postavení pred mnohé výzvy. V priestore svojho bytu ostali zatvorené mnohé rodiny, deti sa učia z domu, rodičia pracujú z domu. Musia skĺbiť štandardné činnosti, zachovať ako-tak chod domácností, venovať sa práci, venovať viac času deťom a suplovať pri vysvetľovaní učiteľov. Niektoré deti sú relatívne samostatné a stačí, keď im rodičia úlohy skontrolujú. S inými treba tráviť nad zošitmi dlhé hodiny a trpezlivo deti učiť, napriek tomu, že väčšina z rodičov nemá pedagogické skúsenosti. Výrazne tu môžu pomôcť rôzne edukačné portály, ktoré v súčasnej situácii ponúkajú prístup zdarma.

Sú to napríklad tieto:

Viki

Oficiálny portál Ministerstva školstva, ktorý bol spustený pred pár mesiacmi. Na portály sú jednotlivé materiály prehľadne uložené podľa predmetov. Žiaci a rodičia tu nájdu vzdelávacie materiály vo forme prezentácií, videí a dokumentov.

Planéta vedomostí

Je tiež portálom vytvoreným pod záštitou Ministerstva školstva, ktorý je však o niečo starší. Napriek tomu môže byť viac ako 30 tisíc vzdelávacích materiálov v súčasnosti veľmi užitočných. Žiaci a rodičia tu nájdu rôzne videá, prezentácie, interaktívne cvičenia a lekcie rozdelené podľa predmetov a úrovní.

Kozmix

Populárny vzdelávací portál, ktorý mnohí rodičia žiakov na prvom stupni ZŠ poznajú vďaka pravidelným súťažiam, do ktorých sa ich deti zapájajú. Kozmix poskytuje svoj obsah do 15.4.2020 zdarma, po prihlásení treba zadať kód: skolazdomu. Na portáli sa nachádza množstvo digitálnych lekcií z takmer všetkých predmetov pre mladších žiakov a mnoho cvičení a materiálov na precvičovanie.

Fenomény sveta

Tento portál je zameraný na starších žiakov. Vďaka originálnemu obsahu a spracovaniu však môže byť zaujímavý aj pre dopelákov. Materiály nie sú rozdelené podľa školských predmetov. Jednotlivé témy sú vo forme expedícií a žiaci úlohy riešia medzipredmetovo. Na portáli ich zaujmú najmä stovky vzdelávacích videí z dielne BBC a tisícky interaktívnych materiálov. Aj Fenomény sveta sú po zadaní kódu: skolazdomu k dispozícii do 15.4.2020 bezplatne.

Gramar.inMatika.in

Na portáli gramar.in prevedie Grétka žiakov základných škôl úlohami zo slovenčiny, ktoré sú hneď vyhodnocované. Na rovnakom princípe funguje aj matika.in, kde je sprievodcom Matej. Úlohy zo zemepisu nájdete na stránke Geograf.in.

Bez kriedy

edukačné portály rodina

Okrem glóbusu siahnite aj po počítači a nájdite edukačné portály, ktoré vám pomôžu pri učení.

Vzdelávací portál Bez kriedy využívajú učitelia na komunikáciu so svojimi žiakmi. Po prihlásení sa do svojho konta tam žiaci nájdu materiály a linky na domáce učenie, ale aj testovanie. Materiály sú zadelené podľa predmetov a tematických okruhov.

Ako si vybrať?

Ja som dal dohromady len niekoľko z edukačných portálov, ktoré na internete nájdete. Výborným zdrojom môže byť aj YouTube s množstvom zaujímavých vzdelávacích videí a sociálne siete. Napríklad na Facebooku sa rodičia spojili do skupiny Zavretá škola, kde prinášajú svoje praktické tipy ako vzdelávať doma. A vzdelávacie programy pre žiakov zaradila do svojho vysielania aj RTVS.

Budem rád, ak sa podelíte o ďalšie tipy ako učiť deti doma. Hlavne však nezabúdajte na to, že dôležité je sa zo všetkého nezblázniť. 

Pridaj komentár