Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

nase napady ako zlepsit kuchajdu

Čo zlepšiť na Kuchajde? Tu je 11 nápadov

Kuchajda je jednou z dominánt Nového Mesta. Stretávajú sa tu mamičky, bežci, milovníci západov slnka a oáz v strede mesta. Je to a styčný bod ľudí čo sa tu pohybujú a nepoznajú okolie. Má mnoho využití a priaznivcov, no celému areálu akoby niečo chýbalo. Premýšľal som a dal dokopy pár nápadov, ako vylepšiť staré známe miesto.

1. Nové vstupy

Videli ste, ako vyzerajú súčasné vstupné brány do areálu? No povedzte, či by si nezaslúžili menšiu rekonštrukciu. Napríklad by mohli byť výraznejšie, s tabuľami s logom Kuchajdy a bránou, ktorý by okoloidúcich doslova pozývala do našej súkromnej novomestskej oázy. Dobré miesto pre nový vstup by bolo na nároží križovatky Tomášiková – Vajnorská a tiež na rohu pri Poluse. Keď nad tým tak premýšľam, uľahčilo by to prístup k obchodnému centru, čo by vôbec nebolo na škodu pre viacerých z nás.

nov vchody na kuchajdu

2. Detské ihrisko

Dnes síce Kuchajda má detské ihrisko, no myslím si, že miesto s takýmto potenciálom by si zaslúžilo väčšie a krajšie. Ihriská by mohli byť rovno dve, veď Kuchajda je dosť veľká – jedno pre menšie deti a druhé pre tie odvážnejšie čo sa neboja vyšších preliezok či pavúčich dráh. Nadchol ma nápad vybudovať tu aj niečo ako dopravné ihrisko, či cestičky, po ktorých sa decká môžu bicyklovať a otestovať si „šoférske“zručnosti.

3. Cyklochodník cez areál Kuchajdy

Dnes je na Kuchajde zakázaný pohyb cyklistov. Zrejme je to kvôli šírke chodníkov. Chápem, že by nebolo práve bezpečné tam za súčasného stavu pustiť bickyle, no práve v tomto vidím celkom dobrú príležitosť. Dobrý nápad ako uľahčiť ľuďom pohyb v okolí Kuchajdy by bolo vybudovať samostatné chodníky pre cyklistov, občerstvovaciu stanicu v podobe milej kaviarne so servis miestom pre bicykle. Alebo že by radšej požičovňu?

cyklotrasa na Kuchajde

4. Gastronómia

Nie že by som nemal rád stánky, ktoré sú na Kuchajde teraz, to pozor. Na domáce langoše či grilované ryby nedám dopustiť. No uvažoval som, že by nebolo zlé tieto stánky istým spôsobom zjednotiť. Viem si tiež predstaviť príjemné bistro, kde si človek môže dať kávu pred alebo po práci, na terase s usmievavou obsluhou. Aj Reštaurácia Molo by si zaslúžila druhú šancu. Myslím, že by na jar alebo aj počas babieho leta bola príjemným miestom pre zaľúbencov, či milovníkov dobrého vína.

5. Nová promenáda so zeleňou

Chodník okolo jazera by si tiež zaslúžil trochu pozornosti. Napríklad ho jednoducho rozšíriť o tartanovú plochu pre bežcov. Ak ak by pozdĺž bolo vysadených o pár stromov naviac, celá promenáda by tak bola oveľa krajšia, nemyslíte? Veď aj v lete by vrhali príjemný tieň.

kupanie a pivo na kuchajde

6. Vodné atrakcie

Síce sa špekuluje o tom, či je Kuchajda vhodným miestom na kúpanie, no niektorých to ani toto leto neodradilo. Plávanie však nie je jediná aktivita, ktorá by mohla prilákať viac ľudí do areálu. Predstavte si napríklad vodné bicykle, malé člnky alebo paddleboardy na požičanie. V lete ideál.

7. Bežecká trasa

Koho najviac stretávate na Kuchajde? No samozrejme bežcov. V jednom kuse otáčajú asi 1,5 kilometrový okruh okolo jazera, škoda len, že si s chodcami často prekážajú v trase. Viem si predstaviť, že pozdĺž jazera sa vybuduje tartanový chodník s dráhami v oboch smeroch. Uľahčilo by to život všetkým pohybujúcim sa v areály.

8. Nová pláž Kuchajda

V lete je Kuchajda plná ľudí. Kam si ľahnúť? No zatiaľ jedine k mravcom do trávy. Čo by ste však povedali, keby sa aj tu u nás v Novom Meste vybudovala taká pláž ako je pri Dunaji. Úprava terénu v niektorých miestach by nemusela byť až tak náročná, čím by sa vytvoril oveľa komfortnejší vstup do vody či miesto pre oddych.

9. Aktivity na Kuchajde

Areál má oveľa väčší potenciál, ako využíva dnes. Mohol by byť miestom pre usporiadanie menšieho letného festivalu pre rodiny, alebo napríklad pre Dobrý trh na Kuchajde. Tiež by bolo skvelé, ak by sa oživili staronové športové aktivity ako napríklad City Triatlon na Kuchajde.

10. Posed s výhľadom na západ slnka

Lavičky pre zaľúbených, miesta pre rannú meditáciu či len priestor pre mini únik do vlastných myšlienok? Postaviť posed s výhľadom na jazero smerom na západ je veľká romantika.

11. Novomestský mýtnik

Málokto vie, čo tento monument zobrazuje. teda málokto si ho vôbec všimne. Jedným z mojich prvých nápadov bolo obnoviť zeleň na ostrovčeku a vystrihať ju tak, aby sa na mýtnik nezabúdalo a mohol ho vidieť každý. Má totiž veľmi zaujímavú podobu, autorka Mira Trančíkova doňho vložila naozaj kusisko poctivej roboty a veľkého umeleckého citu. Mýtnik reprezentuje povahu našej mestskej štvrti a jeho úlohou je ochraňovať nielen Kuchajdu ale celé Nové Mesto. Ak vás zaujímajú ešte nejaké pikošky o tomto monumente, čo to si prečítate tu. 

nase napady ako zlepsit kuchajdu

Takto si predstavujem umiestnenie nových nápadov a atrakcií. Kuchajda má z môjho pohľadu veľký potenciál a je na čase, ho využiť. Súhlasíte? Určite máte aj vy svoje nápady, čo by ste na tomto našom jazere a v jeho okolí uvítali. Napíšte mi na karci@novomestan.sk 🙂

 

Pridaj komentár