Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

autobusy vozovňa jurajov dvor bratislava

V Novom Meste máme modernejšiu vozovňu: Jurajov dvor

Bratislava v posledných rokoch „bojuje“ stále s väčším zahusťovaním. Premelie sa tu množstvo ľudí, ktorí sa presúvajú do mesta i v rámci neho. To sa samozrejme odráža na dopravnej situácii, preplnených cestách a nervóznych šoféroch. Najlepším riešením by bolo využívať alternatívne druhy prepravy, ako je bicykel, kolobežka, či vlastné nohy. Ak to vzdialenosti nedovoľujú, tak mestskú hromadnú dopravu.

Ako tam však ľudí dostať? To musia vyriešiť odborníci. Ja vám môžem prezradiť pár zaujímavostí o bratislavskom dopravnom podniku.

Tam, kde „hniezdia“ autobusy

Dopravný podnik Bratislava má momentálne 5 vozovní. Najnovšia autobusová bola postavená v Petržalke v roku 2006. Na Hroboňovej majú svoju zastávku trolejbusy, v Krasňanoch parkujú električky, autobusy a elektrobusy. V Trnávke nájdete autobusy a trolejbusové dielne. V Novom Meste nocujú autobusy a električky vo vozovni Jurajov Dvor.

bratislava nove mesto jurajov dvor

Vozovňa kedysi ukrývala kone

Jurajov dvor nájdete medzi ulicami Bojnická, Pri dvore a Magnetová. Pôvodne to bol majer, na ktorom sa ešte pred polstoročím chovali kravy, kone a ďalšie zvieratá patriace na poľnohospodársku usadlosť. V jeho blízkosti samozrejme bývali aj ľudia. Patrili im prízemné domčeky v smere na Vajnorskú. Ešte pred rokom 1980 boli domčeky i majer zbúrané a z Jurajovho dvora (nemecky Georgshof, maďarsky György-udvar – vsuvka pre Prešporákov 😊) sa stalo parkoviskom pre autobusy bratislavskej mestskej dopravy.

Modernejšia a efektívnejšia vozovňa

Bratislavský dopravný podnik v súčasnosti disponuje 901 vozidlami. A keďže ich priemerný vek je viac ako 10 rokov, treba ich niekde opravovať. Práve na toto slúžia vozovne. Zároveň sú však zázemím pre prevádzkový personál. Do modernizácie Jurajovho dvora boli investované nemalé peniaze z fondov Európskej únie. Vďaka tomu sa existujúci podúrovňový sústruh slúžiaci na opravu električiek rozšíril o skúšobnú halu a nové prevádzkové plochy trolejbusov, aby neboli roztrúsené po celom areály. Pribudol tiež nový dispečing – výpravňa pre trolejbusy. Ak chcete vozovňu v Novom Meste vidieť na vlastné oči, môžete tak urobiť už 19.10 – Jurajov Dvor totiž privíta návštevníkov počas večernej prehliadky! Viac info na FB Dopravného podniku Bratislava.  

Pridaj komentár