Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Bramm – pravé belgické hranolky v Novom meste

Viete čo sa stane, ak sa trom chalanom z Holandska žijúcim v Bratislave začne cnieť po domove? Prenesú kúsok z neho na Slovensko. A musím povedať, že si vybrali jeden z tých najchutnejších – hranolky. Vyprážané dobroty nájdete v Holandsku na každom rohu a vďaka Bramm-u doplnili reštaurácie vo  Fresh Market v Novom meste.

Správna odroda a tvar zaručia správnu chuť

Na to, aby mali hranolky na tanieri dokonalú chuť je s nimi treba dlho pracovať. Vybrať si správnu odrodu, ktorá je dostatočne múčnatá a obsahuje dostatok škrobu, aby hranolky nenasiakli olejom. Zemiačiky s láskou vyumývať, ošúpať, skontrolovať a očistiť od tmavých škvrniek. Trošku šupky však treba nechať, aby boli hranolky ešte chutnejšie. Rovnaký tvar a veľkosť majú hranolky vďaka krájaniu v prístroji, ktorý môžu zákazníci vidieť spoza skleneného okna.

 

Nasleduje vyprážanie

Správne belgické hranolky sú vyprážané dvakrát. A presne tak to robia aj chalani v Bramm. Najprv ich predpražia na nižšej teplote. Zemiačiky tak nebudú surové, ale ani sa nespália. Po chvíľočke chladnutia idú do olejového kúpeľa znovu, aby sa dopražili a získali krásnu farbu a chrumkavosť. Už len s citom prisoliť a môžu sa servírovať.

Len tak s omáčkou alebo ako príloha

Pravé belgické hranolky si môžete vychutnať len tak, z papierového kornúta a s výbornou omáčkou alebo ako prílohu. V Bramm vám ich pripravia s dusenými hovädzími líčkami, kuraťom s arašidovou omáčkou alebo s orientálnym bravčovým mäsom. Môžete si k nim šupnúť rybu a vybrať si skvelú majonézu, pálivé čili alebo kari kečup. Čokoľvek vyskúšate, určite neobanujete a jedlo z Brammu pošteklí vaše chuťové poháriky.

Múzeum hranoliek v meste Bruggy

Ak vám hranolky z Bramm zachutia a chcete o nich vedieť viac, určite navštívte belgické Bruggy. Otvorili tam Frietmuseum, ktoré sa venuje histórii prípravy hranoliek. Je jediné svojho druhu a nájdete tam rôzne panvice, rúry, či nože na zemiaky, ale aj bufet, v ktorom si môžete kornút s hranolkami vychutnať.

Pridaj komentár