Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

od-slimak

Obchodný dom Slimák – originalita, ktorá ostala už len v spomienkach

Obchodný dom Slimák je významnou stavbou z pohľadu odborníkov aj bežných Novomešťanov. Netradičná a na 60-te roky odvážna stavba je jednou z najvýznamnejších stavieb našej modernej architektúry.  

 

Obchodný dom Slimák je prvotinou architekta Matušíka

Písal sa rok 1964, keď na sídlisku Hostinského s veľkou pompou otvorili nový obchodný dom Slimák. Stavbu, ktorá vzbudzovala záujem od prvých návrhov postavili za 5 rokov a jej autorom je významný slovenský architekt Ivan Matušík. Jeho pečať nesie mnoho stavieb v Bratislave ako napríklad obchodný dom Prior na Kamennom námestí, hotel Kyjev alebo Tržnica na Trnavskom mýte. Ale práve Slimák bol prvotinou, ktorá odštartovala jeho úspešnú kariéru.

 

Meno získal vďaka svojmu kruhovému tvaru

Obchodný dom Slimák postavili vtedajšie Pozemné stavby a celá stavba vyšla na 7 miliónov korún. Názov Slimák dostala kvôli kruhovitému pôdorysu, presnejšie išlo o výseč medzikružia. V kruhovitom átriu vznikla vnútorná galéria s fontánou, ktorá bola inšpirovaná prírodou a japonskou záhradou. Vyložená bola vejárovitou dlažbou z andezitových kociek. Fontáne dominovali tri artefakty – vodná hladina, skala a smútočná vŕba.

Fontáne dominovali tri artefakty – vodná hladina, skala a smútočná vŕba.                                Zdroj: TASR

Átrium tvorilo harmonický priestor

Vstup do šestnástich obchodov a prevádzok bol pre zákazníkov umiestnený z vnútra kruhu. Pre zásobovanie boli určené vchody z vonkajšej strany, kde boli umiestnené skladové priestory so zaoblenými sklobetónovými výplňami skeletu. Átrium disponovalo dominantným zasklením cez celú výšku podlažia a pôsobilo ako harmonický polo uzavretý priestor.

 

Dnes moderný priznaný betón využili aj pri stavbe obchodného domu Slimák

Použitie pohľadového betónu tiež nebolo v šesťdesiatych rokoch úplne bežné. Ivan Matušík ho však pri tejto stavbe naplno využil a nechal odhalené stopy po pravidelnom debnení. Fasáda je obložená lícovou tehlou a v vnútorných priestoroch použité dierované tehly vytvárali zaujímavé štruktúry. Celá stavba pôsobila veľmi kompaktne a prepracovane.

 

Obchodný dom Slimák po prestavbe stratil originalitu. Fontánu nahradil vnútorný pavilón.

Keď prestavba nelichotí

Obchodný dom Slimák žil svojim rušným životom až do deväťdesiatych rokov minutého storočia. Vtedy prešiel komplexnou prestavbou počas ktorej boli zmenené všetky pôvodné architektonické zaujímavosti. Nové prístavby ako vnútorný pavilón, vonkajšie schodiska,  dostavanie ďalšieho poschodia a obmurovanie priestoru pod markízou úplne zmenili charakter celého objektu. Objekt, ktorý bol jedinečný a atraktívny, tak ostal iba v spomienkach pamätníkov a na fotografiách.

 

 

Pridaj komentár