Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Televízna veža na Kamzíku má viacero funkcií. Niektoré vás prekvapia

Televízna veža na Kamzíku je jedna z najviditeľnejších dominánt Bratislavy. Na vrchole Kamzíka ju začali stavať v roku 1967 a úplne ju dokončili o osem rokov neskôr. Odvtedy sa nej šíri televízny a rozhlasový signál nepretržite.

 

Televízna veža na Kamzíku upúta už z diaľky

Mám veľmi rád potulky po Slovensku. Ale rovnako rád sa po výletoch a predĺžených víkendoch vraciam opäť do mojej milovanej Bratislavy. A práve televízna veža na Kamzíku je pre mňa symbolom, že sa do už blížim k svojmu rodisku. Môžem ísť z ktoréhokoľvek smeru – z juhu, východu, západu alebo z neba. Jej štíhla línia je viditeľná už z diaľky.

 

Bratislavský hlavný architekt odmietol 4  projekty

Objednávku na vybudovanie televíznej veže zadali bratislavské rádiokomunkácie už v roku 1964. Nová veža mala vyrásť na vrchole Kamzík, kde už od roku 1956 vysielala 125 metrov vysoká oceľová veža s anténami pre prvý televízny program. Hlavný bratislavský architekt prvé štyri návrhy neschválil a objednávku presunuli na Spojprojekt Bratislava. Úlohou bol poverený hlavný inžinier projektu Stanislav Májek, ktorý spolupracoval s architektom Jakubom Tomašákom a statikom Jurajom Kozákom. Definitívna podoba veže vznikla po neľahkých začiatkoch a dlhých diskusiách tak, aby bola stavba estetická a realizovateľná zároveň.

Nárazový vietor televíznu vežu neohrozí

Pôvodné návrhy vysielača mali tvar akýchsi tanierov. To im však vyhovorili technológovia, pre ktorých by bolo problematické umiestniť na nich svoje zariadenia. Architekt potom prišiel s nápadom fľaše nad Bratislavou, keďže sa objekt nachádza nad vinohradmi. Finálne dostala tvar oktagonálu – zrezaného dvojihlana – ktorý je výsledkom nárokov technológií vo veži pri zachovaní všetkých bezpečnostných opatrení. Podmienkou napríklad bolo, aby výkyv pri  200 metrovej veži nebol viac ako 1 meter. Statik preto musel počítať s nárazovým vetrom, ktorý na vrchole Kamzíka vo výške viac ako 400 metrov nad morov dosahuje neraz rýchlosť víchrice.

 

Televízna veža na Kamzíku sa týči do výšky 204 metrov

Pri konštrukcii veže boli viaceré technológie použité na Slovensku prvý krát

Okolo štvorcového pôdorysu jadra s rozmermi 7×7 metra sú umiestnené podlažia a paraboly. Základy veže sú asi 14 metrov nad terénom a celková výška je 204 metrov. Unikátnou bolo použitie technológie ťahaného železobetónového jadra, ktoré  je kotvené v hranatej základni, do ktorého je prenášané zaťaženie z podlaží. Stabilitu konštrukcie zabezpečujú oceľové rebrá, ktoré sú zavesené na krížovom nosníku v horenej časti jadra. V spodnej časti sú diagonálne rebrá upevnené do osemuholníkového krabicového základového telesa.

 

A aké funkcie to televízna veža ešte plní?

Tými základnými je, že slúži ako vysielač televízneho a rozhlasového vysielania. Ďalšou je, že vďaka reštaurácii, ktorá sa nachádza vo výške 506 metrov nad morom slúži ako vyhliadka. A dokonca panoramatická, keďže v reštaurácii je otáčavá podlaha, ktorá  sa za necelú hodinu otočí okolo svojej osi. V dvoch podlažiach spodnej časti stavby sú sklady a kryt civilnej ochrany, kde sa zmestí až 300 ľudí.

 

Panoramatický výhľad poskytuje reštaurácia, ktorá sa nachádza v televíznej veži

 

Využite slnečné jesenné dni a navštívte počas prechádzky na Kamzík aj televíznu vežu. Pri pohľade na široké okolie si môžete vychutnať aj chutnú kávičku a koláčik.

 

Pridaj komentár