Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Bratislavský zoznam pamätihodností sa rozšíril aj o stavby z Nového Mesta

Zoznam pamätihodností Bratislavy sa po poslednom zasadnutí bratislavských mestských poslancov rozšíril o ďalších 16 objektov. Okrem iného pribudli aj štyri Novomestské. Pamätihodnosťou je po novom aj Istropolis, Tržnica na Trnavskom mýte, budova Západoslovenských elektrární na Vajnorskej 122 alebo pavlačový dom na Kalinčiakovej ulici.

 

Na to, aby boli objekty zaradené do zoznamu pamätihodností museli mať veľkomestský charakter. Zároveň sú všetky novozaradené pamätihodnosti vnímané ako dôležité mestotvorné objekty a stali sa neodmysliteľnou súčasťou urbanistickej skladby mesta. Novozaradené objekty pochádzajú zväčša z minulého storočia.

 

Budova transformačnej a spínacej stanice na Vajnorskej 122

Objekt, ktorý pôvodne patril Západoslovenským elektrárňam je na výpadovke z Bratislavy neprehliadnuteľný. Jediné budovy v okolí, ktoré majú výraznú červenú (tehlovú) farbu sú práve tými, ktoré boli postavené v r. 1939 podľa návrhu Dušana S. Jurkoviča. V minulosti slúžili ako transformačná a spínacia stanica s montážnou vežou a kryt civilnej obrany pre zamestnancov podniku Keramický obklad fasády bol v tom čase typický pre Jurkovičove technické stavby. Architektúra objektu je jednoduchá, tvorená dvomi stavbami, ktoré sú spojené chodbou. Samostatne stojaca veža je zachovaná v pôvodnom stave a z prevádzkové objekty dnes slúžia ako byty.

 

Tržnica na Trnavskom mýte

Budovu dnešnej Tržnice na Trnavskom mýte navrhol Ivan Matušík v roku 1978, postavená bola v roku 1984. Typické pre ňu je priznané potrubie vzduchotechniky, ktoré natreté výraznou červenou farbou. Do mohutného železobetónového skeletu budovy sú vložené dva bloky s predajnými a obslužnými priestormi, ktoré sa tiahnu cez prízemie a jedno poschodie. Transparentnosť stavbe dal celosklenený obvodový plášť. Do Tržnice vedú dve schodiská na oboch koncoch budovy. V súčasnosti dochádza k odstráneniu niektorých úprav, ktoré budovu Tržnice devalvovali.

trznica-trnavske-myto

Budova Tržnice prechádza v posledných mesiacoch revitalizáciou

Dom Odborov – Istropolis

Budova, ktorá vyvoláva v posledných mesiacoch vášne, najmä kvôli snahe nového majiteľa o jej zbúranie. Samotná budova Domu odborov je súčasťou komplexu budov, ktoré sú vzájomne prepojené. Komplex bol vystavaný v rokoch 1956 až 1981 a sú dielom architektov Ferdinanda Končeka, Iľju Skočeka a Ľubomíra Titla.  Istropolis bol navrhnutý ako jedinečný komplex sálových, konferenčných, spoločenských priestorov. V interiéroch boli použité kvalitné materiály – mramor, leštený kov, drevo. Súčasťou sú aj viaceré hodnotné umelecké diela.

 

Pavlačový obytný dom na Kalinčiakovej ulici

Pavlačový dom tvorí roh Kalinčiakovej ulice, pokračuje v jej línií a vytvára uličný blok. Architekt Kliment Šilinger využil efekt zahĺbenia pavlače a vysunutie dvoch schodísk na priečelie do ulice. Zadanie znelo, aby postavil dom s najmenšími a čo najlacnejšími bytmi. Boli tam presťahovaní obyvatelia z domov, na mieste ktorých vyrástol obytný komplex Avion.

Pridaj komentár