Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Nová Cvernovka mala zvláštnych „nájomníkov“, v parku žili sliepky a gunár

Keď komunita z Cvernovky musela opustiť svoje priestory na Páričkovej ulici, stáli pred dilemou. Premýšľali či celé centrum zrušiť, alebo sa presunúť niekam inam. Vybrali si druhú možnosť a aj vďaka nim je dnes Nová Cvernovka miestom, ktoré slúži širokej verejnosti.

 

Ohliadnutie za minulosťou

 

Nová Cvernovka je dnes synonymom kreatívy, ekológie a komunitného života. Kým sa k nemu prepracovala prešla rokmi vývoja a mnohými krušnými chvíľami. Pôvodná Cvernovka vznikla v budove továrne na nite na Páričkovej ulici, kde sa zišla partia kreatívnych ľudí – umelcov, grafických dizajnérov, reklamných mágov, ktorí si tam vytvorili svoje „mesto v meste“. Usporadúvali si svoje akcie a žili svoj spokojný život, ukrytí pred zrakom širokej verejnosti. „Až jedného dňa prišiel developer, ktorý túto budovy kúpil a my sme sa museli vysťahovať“, približuje dianie spred štyroch rokov Simona. Toto bol popud na vznik Cvernovky, ako ju poznáme dnes. V tomto čase vznikla aj Nadácia Cvernovka, ktorú založili  Viliam Csino, Braňo Čavoj, Šimon Kliman a Boris Meluš. Ľudia zo starej Cvernovky sa nevzdali a hľadali možnosti, ako to, čo už vybudovali presunúť niekam inam. Alternatív bolo viac, ale tou správnou bola ponuka od Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý im ponúkol opustenú budovu chemickej školy na Račianskej 78.

 

Život „v zámku“ nie je jednoduchý

„Veľa ľudí si myslí, že sme dostali túto budovu od kraja zadarmo a žijeme si tu ako v nejakom zámku“, hovorí Simona. „Ale nie je to tak. Je to pre nás všetkých obrovská púť, na ktorej sa učíme nové veci za pochodu“, dodáva. Budova, do ktorej sa chystali nasťahovať bola dlhé roky opustená a to sa podpísalo na skutočne katastrofálnom stave. Pomaly každé odkrytie linoleovej podlahy odkrylo aj nové „prekvapenie“. Plesnivé steny a príšerný stav inžinierskych sietí boli prvé veci, ktoré riešili. Okná boli našťastie vymenené za plastové, i keď kvalitatívne tiež neboli v najlepšom stave. Toto všetko si vyžadovalo nemalé finančné prostriedky, ktoré získali predovšetkým od Nadácie VÚB, ktorá stojí pri Novej Cvernovke od začiatku. Nemalým dielom prispeli aj ľudia prostredníctvom rôznych crowfundingových zbierok a prihlásili sa aj súkromní partneri.

Podujatia v Novej Cvernovke sa tešia mimoriadnej obľube medzi verejnosťou.                  Zdroj: Nová Cvernovka

Brigádovalo sa na svojom aj na spoločnom

„Toto obdobie bolo plné nadšenia a radosti, že vytvárame niečo nové“, spomína na mesiace prerábky Simona.  V začiatkoch sa sem sťahovalo asi 10 ateliérov. Každý si prerábal svoj vlastný priestor, svoj ateliér a okrem toho všetci spoločne pracovali na spoločných priestoroch. Brigády, končili gulášom a napriek rukám špinavým od omietky boli nadšení z toho, že budujú kultúrne centrum. Dnes už počet nájomníkov poriadne narástol. Budova školy je plná a postupne sa zapĺňa aj budova blízkeho internátu. Komerčné nájmy sú pre Novú Cvernovku nezanedbateľným zdrojom príjmov.

 

Podujatia v Novej Cvernovke verejnosť miluje

Keď dali budovu a areál školy ako tak do poriadku, odštartovali sa podujatia pre verejnosť. Najväčším podujatím v Novej Cvernovke je festival 1. máj. Prvý ročník sa konal ešte na „polostavenisku“ a prišlo naň množstvo nadšencov. Ten posledný prilákal už 9 tisíc ľudí. Kultúrny rozmer Novej Cvernovky je čitateľný aj z ostatných podujatí, ktoré nadácia robí. Počas celého roka sú to rôzne koncerty, diskusie prednášky divadelné, hudobné, knižné a literárne festivaly. Letný program – Leto pod Palmou – sa každoročne koná v exteriérovom Parku de Palma.

 

Kreatívna časť ukrytá v ateliéroch

Nová Cvernovka, to je nielen kultúrne, ale aj kreatívne centrum. Tento rozmer zastupujú ateliéry, ktoré sú počas bežného roka pred zrakmi verejnosti ukryté. Svoje dvere otvárajú 1. mája v Deň otvorených ateliérov. Dizajnové obchodíky, lokálnych predajcov a umelcov môžete navštíviť nielen počas Cverna marketu. Radi vás so svojou ponukou recyklovanej módy, kníh a výborných koláčov z kaviarne, či domácich limonád z bistra privítajú počas celého roka.

V Novej Cvernovke využívajú suť, ktorá vznikla pri prestavbe na vybudovanie parku.           Zdroj: Nová Cvernovka

Inšpiráciu čerpajú zo Slovenska i zo zahraničia

Kultúrny program v Novej Cvernovke je veľmi pestrý. Stará sa oň dramaturgický tím, ktorý čerpá inšpiráciu napríklad od lokálnych kamarátov zo Žiliny, Košíc  či Banskej Bystrice. Zaujímavé nápady si prinášajú aj z ciest zo zahraničia a z konferencií, ktoré usporadúva združenie Trans Europe Halles, ktorého je Nová Cvernovka členom.

 

Nová Cvernovka je aj o životnom prostredí, ekológii a udržateľnosti

Ekologický prístup vo fungovaní v Novej Cvernovke je veľmi výrazný. Túto oblasť považujú za jednu z najdôležitejších. Na každom poschodí je umiestnený kompostovací smetiak a v záhrade obrovský kompostér. Udržateľný prístup prechádza aj do väčších projektov. Takým bola aj likvidácie sute, ktorá vznikla po prerábke budovy. Z odpadu sa stali dielka, ktoré sú dnes súčasťou parku. Vyhodený materiál bol roztriedený a vďaka umeleckému oku a šikovným rukám mu bol vdýchnutý nový život. V Novej Cvernovke funguje aj skupina Ekoboard, v ktorej sú zastúpení dizajnéri a architekti hľadajúci vo svojich projektoch rôzne ekologické prístupy. „Niekedy je náročnejšie pracovať na zmenách ekologickejšie alebo udržateľnejšie, ale chceme byť príkladom a ukázať, že sa to dá. Aj táto separácia stavebného odpadu ešte nie je na Slovensku úplne bežná a nikto ju nerobil vo verejnom parku“, dodáva Simona. Cvernovka sama priťahuje udržateľné a lokálne firmy. Svoju prevádzku tu má Giraffe bakery, Mile, Artattack, či Bistro Dvanásť Duší, ktoré varí vegetariánsku stravu a minimalizuje odpad. „Veľa ľudí tu má k ekológii veľmi silný vzťah. Ešte začiatkom tohto roka sme tu mali aj sliepky a gunára, o ktorých sme sa starali“, smeje sa Simona.

 

Kam smeruje Nová Cvernovka?

Našim cieľom je stále sa zlepšovať. Či už v oblasti kultúrnych podujatí pre verejnosť alebo v ekologickom a udržateľnom prístupe vo fungovaní Novej Cvernovky. „V najbližšom období sa zameriame na dobudovanie parku a postupné prebudovanie internátu, kde už máme pripravené plány a čiastočne aj financovanie. A určite chceme pokračovať v našom programe tak, aby bol zaujímavý pre verejnosť“, ukončila rozhovor Simona.

 

Pridaj komentár