Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Vydrica si opäť „zaslúži“ svoje meno. Vrátila sa sem vydra riečna

Posledné dni minulého roka priniesli pracovníkom Mestských lesov príjemné prekvapenie. Do potoku Vydrica sa po dlhých rokoch vrátila vydra riečna. Stopy jej výskytu spozorovali na jednom z rybníkov a momentálne sa ju snažia spozorovať aj pomocou fotopascí.

Riečka Vydrica pramení v Malých Karpatoch, pod Malým Javorníkom, kde sa nachádza meteorologická stanica. V blízkosti je aj známa horáreň Biely Kríž. Riečka preteká cez lesopark a do Dunaja sa vlieva pri moste Lanfranconi,, kúsok od Botanickej záhrady. Potenciál Vydrice využívali obyvatelia tejto časti Bratislavy už v 13-stom storočí, kedy tu bol postavený prvý mlyn. Neskôr pribudlo ďalších osem a okrem nich aj továrne, muničný sklad či hámor. Príbeh vydrických mlynov som vám už rozpovedal. Teraz sa zameriam na prírodné bohatstvá, ktoré toto územie ukrýva.

Stopy po vydre riečnej objavili na jednom z rybníkov.

Vydrica je oblasť chránená zákonom

Územie Vydrice je z veľkej časti súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty v druhom stupni ochrany. Na toku Vydrice žije viacero chránených druhov živočíchov. Objavíte tu rôzne chránené chrobáky, občas sa pred vami objaví salamandra, či rôzne žabky. Vyľakať vás môže slepúch alebo vzácna užovka stromová. A spozorovaných tu bolo viac ako štyridsať druhov rôznych vtákov.

 

Celoslovenská populácia raka riavového žije v Malých Karpatoch.

Vydrica sa páči aj rakom?

Najnovšie, ak budete mať šťastie, natrafíte aj na vydru riečnu. Pobytové stopy po nej, konkrétne zvyšky potravy a trus, objavili v jednom z rybníkov po dlhých rokoch pátrania. Otázka je, ako sa tu bude vydrám páčiť, keďže toto územie je významných rekreačným miestom s množstvom návštevníkov v každom ročnom období. Ak sa vám nepošťastí vidieť vydru, možno stretnete bociana čierneho, trasochvosty horské alebo divé kačky. Prípadne v potoku natrafíte na raka riavového, ktorý je dnes jedným z najvzácnejších živočíchov nachádzajúcich sa v tejto oblasti.  Podľa zástupcu Mestských lesov v Bratislave ide aj v tomto prípade o skutočnú vzácnosť.

Celoslovenská populácia rakov žije len v niekoľkých potokoch v južnej časti Malých Karpát. A Vydrica je jedným z nich.

Pridaj komentár