Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Športová hala na Pasienkoch – ikona modernej slovenskej architektúry

Športová hala na Pasienkoch, v minulosti známa ako Hant aréna, v súčasnosti ako Eurovia aréna je v prvom rade dejiskom významných športových podujatí a domovskou halou basketbalového klubu BK Inter Bratislava. Nemenej významná je aj jej architektonická hodnota.

 

Autori haly na Pasienkoch sa inšpirovali v Amerike

Športovú halu na Pasienkoch môžeme jednoznačne považovať za ikonu. A to nielen pre športovcov, keďže je dejiskom významných športových podujatí, ale aj z pohľadu dejín slovenskej architektúry. Športová hala sa začala stavať v roku 1958, dokončená bola v roku 1962 a jej autori, Jozef Poštulka a Jozef Chovanec sa pri jej návrhu inšpirovali halou Parabolium v USA.

 

Konštrukčné princípy ostali zachované

Americkú halu v meste Raleigh postavil poľský architekt Maciej Nowicky v roku 1953. Unikátna bola strechou zavesenou na dvoch šikmých parabolických nosníkoch. Tento významný medzník modernej architektúry zaujal aj slovenského architekta Jozefa Chovanka a statika Jozefa Poštulku a halu na Pasienkoch navrhli na rovnakých konštrukčných princípoch.

Športová hala na Pasienkoch je originálne architektonické dielo, avšak zanedbané okolie a fasáda polepená reklamou nie je najlepšou vizitkou

 

Športová hala na Pasienkoch je originálom

Princípy zavesenej lanovej strechy sú síce rovnaké, ale v žiadnom prípade nemožno hovoriť o kópii. Hala na pasienkoch je oveľa zaujímavejšia, má iné dispozičné riešenie a prepracované detaily. Na rozdiel od amerického vzoru sa konštrukčné nosníky stretávajú v jednom bode a vyúsťujú do mohutného odpadového žľabu dažďovej vody.

 

Napriek tlaku presadili autori svoje riešenie

Šesťdesiate roky minulého storočia sa vyznačovali mohutnou výstavbou. Tá bola sprevádzaná uniformitou a prefabrikovými riešeniami. Aj napriek tomu sa autorom podarilo presadiť svoje nápady a halu na Pasienkoch navrhnúť ako unikát. Nezanedbateľný bol pri tom určite aj fakt, že vďaka novému riešeniu sa im podarilo zdvojnásobiť počet divákov na 5 500 a neprekročiť stanovený finančný limit. Zaujímavosťou je, že diváci dokážu opustiť halu za šesť minúť. Aspoň tak to prerátali pri preverovaní požiarnej bezpečnosti budovy.

Športová hala na Pasienkoch hostila športové i spoločenské akcie

Keďže ide o športovú halu, jej primárnou funkciou je hostiť športové podujatia. Hala na Pasienkoch sa však výborne osvedčila aj ak miesto rôznych hudobných koncertov a spoločenských podujatí. Vynikajúca palubová podlaha a fakt, že na hraciu plochu výborne vidieť z každého miesta hrá jednoznačne v jej prospech. Súčasťou haly sú aj prístavky, ktoré sú k hlavnej hale napojené krčkom. Na jednej strane sa nachádzajú šatne a na druhej malá tréningová telocvičňa.

Športová hala na Pasienkoch bola svedkom nejedného dramatického basketbalového zápasu

Bude z nej národná pamiatka?

Žiaľ ani túto unikátnu halu neobchádza úpadok. Neudržiavané prostredie určite nie je najlepšou vizitkou pre budovu, ktorá patrí k špičkovým dielam slovenskej architektúry a má ambíciu zaradiť sa do zoznamu národných kultúrnych a technických pamiatok.

Pridaj komentár