Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

  • Domov
  • Karciho aktivity
  • Novomestský Mýtnik opäť uzrie svetlo sveta – vyčistime umelý ostrov na Kuchajde

Novomestský Mýtnik opäť uzrie svetlo sveta – vyčistime umelý ostrov na Kuchajde

Keď sa vyberiem na Kuchajdu, môj zrak spočinie na „stromoch“ v strede jazera. Na to, že sa za nepreniknuteľnou zeleňou ukrýva socha – Novomestský Mýtnik – už asi mnohí Novomešťania aj zabudli. Myslím, že je najvyšší čas vysúkať si rukávy, vyčistiť umelý ostrov na Kuchajde a odhaliť už pomaly zabudnutú sochu.

 

Novomestský Mýtnik tu stojí už 16 rokov

Keď bola pred 16 rokmi slávnostne odhalená socha Miry Trančíkovej, asi nikto nepredpokladal, že už za pár rokov skončí ukrytá za nepreniknuteľnou džungľou nalietaných stromov a kríkov. Novomestský Mýtnik symbolicky vystihuje charakter Nového Mesta, pretože na jeho území sa nachádzajú dve mýta – Račianske a Trnavské. Desať metrov vysoká kovová socha, ktorej meno vybrali žiaci zo ZŠ Sibírska, je umiestnená na umelom ostrovčeku v strede jazera. Na ostrovčeku vybudovanom špeciálne kvôli soche bol vybudovaný aj vodostrek  a nasadená špeciálna zeleň, ktorá má vodu na Kuchajde čistiť. Žiaľ dnes už ani socha, ani vodostrek a ani zeleň neplnia svoj účel.

 

Pred čistením sme ostrovček odborne preskúmali

Nedalo mi to a začal som sa o túto vec intenzívne zaujímať. Pôvodný zámer vyčistiť umelý ostrovček s pomocou niekoľkých dobrovoľníkov sa začal meniť po komunikácií so správcom areálu EKO-podnikom a mestským úradom. Prv než sa do čistenia pustím, je potrebné ostrovček odborne preskúmať a zaznamenať všetky stromy a kríky, ktoré sa tam nachádzajú. Poprosil som preto odborníka- dendrológa, aby urobil dendrologické hodnotenie drevín.  Na ostrovčeku identifikoval množstvo drevín, z ktorých bola väčšina  charakterizovaná ako náletová drevina. Dendrológ konštatoval, že na ostrovčeku prebieha prírodná sukcesia a nachádza sa na ňom množstvo suchých a poškodených drevín.

Na umelom ostrovčeku sme urobili podrobný dendrologický prieskum.

Novomestský Mýtnik opäť uzrie svetlo sveta

Pracovníci z odboru životného prostredia na mestskom úrade posúdili návrh dendrológa a vyselektovali stromy, ktoré odporúčajú odstrániť a súhlasili aj s vykonaním ozdravného a udržiavacieho rezu na ostatných stromoch a kríkoch. Verím, že sa nám spoločnými silami podarí celý projekt úspešne ukončiť a Novomešťania a návštevníci Kuchajdy si budú môcť pozrieť sochu Novomestského Mýtnika v plnej kráse.

Pridaj komentár