Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

tehelne pole nove mesto

Tehelné pole: Toto ste o ňom nevedeli

Nové Tehelné pole získava 5 naj!

Tehelné pole sa môže pýšiť niekoľkými „naj…“. Národný futbalový štadión je v prevádzke od marca tohto roku a je to najnovší futbalový štadión. Jeho kapacita je 22 500 miest, vďaka čomu je najväčším slovenským futbalovým štadiónom. Výstavba  štadióna stála viac ako 100 mil. EUR, tým sa stal najdrahším futbalovým stánkom na Slovensku. Má jednoznačne najmodernejšie technické vybavenie a infraštruktúru. Zároveň je to aj jedna z najkontroverznejších stavieb Bratislavy.

Pohľad do histórie

Príprava výstavby futbalového štadióna na Tehelnom poli začala v novembri 1939. Po tom, ako boli tradičné športoviská na území Petržalky v roku 1938 obsadené nemeckými vojskami, sa s finančnou podporou štátu spustila výstavba nových. Projekt nakreslil architekt Kamil Gross, ktorý bol v tom čase vedúcou osobnosťou územného plánu mesta a zároveň zapáleným športovým funkcionárom. Jeho cieľom bolo vybudovať reprezentačný klubový štadión aj zo stredoeurópskeho hľadiska.  Už o rok neskôr, v októbri 1940, sa na Tehelnom poli odohral prvý medzinárodný futbalový zápas. Naďalej sa však pracovalo na výstavbe komplexného areálu. Za ukončenie prác možno považovať september 1942, kedy prebehlo slávnostné otvorenie športového stánku.  Tehelné pole odvtedy prešlo viacerými vylepšeniami. Bolo svedkom pamätného zápasu Československa s Brazíliou, v ktorom zahviezdil Jozef Adamec a zabezpečil domácemu mužstvu víťazstvo. Posledný zápas sa na pôvodnom Tehelnom poli odohral v novembri 2009.

tehelne pole v minulosti vystavba 1939

Zrodil sa Národný futbalový štadión

Postupom rokov sa z futbalového stánku na Tehelnom poli stala ruina. Štadión bol nielenže nevyužívaný, ale stal sa aj nebezpečným. S búracími prácami začal súkromný investor v roku 2013  a už krátko na to sa voči návrhom nového štadióna vzniesla kritika. V tom čase najmä kvôli financovaniu zo strany štátu a rozhodnutiu investora projektovať nový štadión bez vyhlásenia architektonickej súťaže. S výstavbou sa začalo na jeseň roku 2016 a dokončený bol v decembri 2018. Už prvé zápasy, na ktoré prišlo vyše 20 tisíc fanúšikov vyvolali otázky ohľadne lokácie samotného športového stánku.

Ako vznikalo Tehelné pole? Slovanisti majú na svojej stránke perfektné video. Pozrite si celý proces tu 🙂

tehelne pole nove mesto

V obklopení domov

Areál Tehelného poľa je využívaný nielen na futbalové zápasy, ale aj rôzne kultúrne podujatia. V obchod prípadoch je otázne, či zasadenie takého areálu do obytnej štvrte je vhodným riešením. Zo skúseností, ktoré zatiaľ návštevníci a obyvatelia dotknutej časti Nového Mesta majú vyplýva, že postaviť štadión práve tu nie je práve ideálnym. Efektívnejšie pre takýto druh stavieb je ich umiestnenie na okraji mesta, s dobrou dostupnosťou mestskej hromadnej dopravy a dostatočnými parkovacími kapacitami. Toto všetko v prípade Tehelného poľa absentuje. Prúdiace davy ľudí, zápchy, uzatvorené ulice a hluk tak zrejme budú sprevádzať všetky veľké futbalové zápasy i kultúrne podujatia. Na druhej strane z toho môžu vyťažiť  zariadenia poskytujúce služby v blízkosti Tehelného poľa a pre kompetentných je to výzva, ako situáciu počas kritických podujatí vyriešiť. Ja dúfam, že sa im to podarí k spokojnosti návštevníkov i obyvateľov.

 

Pridaj komentár