Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

cokolada

Novomestská továreň na čokoládu: Figaro oslavuje 123 rokov

Sladká vôňa v uliciach Nového Mesta zamotala nos nejednému Novomešťanovi. Každé poobedie sa z Račianskej ulice nesie vôňa čokolády, ktorá mnohých z nás na chvíľu prenesie do k Chraliemu a pánu Wonkovi do filmu o dobrotách a čarovnom svete tejto sladkej medicíny na každý problém. Čo skrýva naša vlastná továreň na čokoládu?

Čokoláda pre rakúsko-uhorskú kráľovnú

Nie každé mesto sa môže pochváliť takým pokladom, ako je vlastná továreň na najlepšiu sladkosť na svete, navyše s tak dlhou históriou. Čokoládovňa v Novom Meste vyrába čokoládu a drobné cukrovinky už od roku 1896, kedy vznikla ako pobočka dvornej továrne na čokoládu bratov Stollwerckových. Všetky sladkosti sa rozvážali pre obyvateľov celého Rakúsko-Uhorska a neskôr na stôl samotnej cisárovnej.

figaro cokolada tovaren na racianskej

 

Fabrika do dneška prešla niekoľkými významnými zmenami a v dnes sa teší veľkej priazni celého sveta. Lahodná čokoládová hmota a likéry precestujú obrovské vzdialenosti, okrem Európy cestujú dokonca až za oceán.

Vedeli ste, že okrem domáce trhu môžu našu čokoládu ochutnať aj v Číne, či Kanade?

Bez kakaa by to nešlo

Od vzniku fabriky prešlo už neuveriteľných 123 rokov a pôvodná dvorná čokoládovňa je dnes súčasťou veľkej medzinárodnej úspešnej spoločnosti Mondelez International. V spoločnosti vedia, že základom naozaj dobrej čokolády je kvalitný základ – kakao, o ktoré sa stará šesť svetových kakaových mocností. Pobrežie Slonoviny, Ghana, exotická Dominikánska Republika, temperamentná Brazília, neobjavená India a Indonézia majú obrovské kakaové plantáže so stromami staršími viac ako 200 rokov.

Tieto zaujímavé a záhadné stromy je však potrebné chrániť. Preto spoločnosť Modnelez vytvorila projekt Cocoa Life. Jej cieľom je zlepšiť podmienky na život a prácu pestovateľov v týchto krajinách a zároveň sa starať o to, aby kakaa bolo vždy dosť. Program sa teší veľkej priazni, veď od roku 2012 sa do jeho rozvoja zapojilo už viac ako 76 tisíc milovníkov kakaových pokladov. A výsledok? Len v Ghane úroda kakaa vzrástla o perfektných 37%!

Ako sa vlastne čokoláda vyrába?

Asi nikoho neprekvapí, že výroby čokolády je hotová veda. Počnúc od samotného zberu a spracovania kakaových bôbov, cez praženie až po samotnú premenu na čokoládovú hmotu. Hoci kakaovníky plodia celý rok, zber sa robí vždy len dvakrát do roka – v máji a v novembri. Zaujímavé je, že plody nerastú na konároch ale priamo na kmeni a môžu mať naozaj rôzne farby, od červenej až po zelenú.

kakaove boby cokolada

Rôzne odrody majú rôzne farby. Väčšina z nich má podobnú fialovú farbu, zatiaľ čo niektoré jemnejšie chuťové bôby sú takmer biele.

Po zbere musia bôby zakryť banánovými listami, pod ktorými sa nechávajú kvasiť 5-7 dní pri teplote nie vyššej ako 50°C. Potom sa musia vysušiť a zabaliť do vriec, v ktorých sa vyvážajú do celého sveta. V továrňach potom musia oddeliť kakaové maslo od sušiny lisovaním, ktorá sa zomelie na kakao. No a ich opätovným zmiešaním potom vzniká prvá čokoláda.

cokolada z noveho mesta figaro

 

Tá ozajstná Figaro mňamka, ktorú kúpime v obchodoch, však okrem masla potrebuje aj cukor, sušené mlieko alebo lecitín, ktorý zvýrazní jej chuť.  V našej novomestskej továrni na čokoládu aktuálne pracuje až 400 zamestnancov, ktorí sa starajú o to, aby celý svet mohol ochutnávať tú najlepšiu čokoládu na svete. Dokonca aj obľúbená Milka v rôznych príchutiach sa vyrába v našom Novom Meste ❤. No a keďže je dnes svetový deň čokolády, mali by ste si aj vy jednu dopriať.

milka cokolada z Noveho Mesta

Pridaj komentár