Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Záhrada na balkóne: Vypestujte si vlastnú bio zeleninu

Ak ste si vždy chceli vyskúšať vypestovať vlastnú zeleninu alebo ovocie, teraz je ten správny čas! Aj ak bývate v byte. Postačí vám len nájsť slnečné miesto, kúpiť správne priesady a môžete sa pustiť do svojej vlastnej mini záhradky. Tu je pár tipov, ktoré vám uľahčia cestu.

Balkónová záhrada potrebuje dostatok slnka

Začať s vlastnou záhradkou doma na balkóne vôbec nie je náročné, všetko čo na začiatok potrebujete je odhodlanie a dostatok slnka. Väčšina druhov zeleniny potrebuje aj na balkóne slnko celý deň, to znamená 6 – 8 hodín slnečných lúčov. Ak máte balkón vo vnútrobloku, kde nedostanete toľko slnečných lúčov, zvoľte menej náročné rastliny – napríklad hrášok, cibuľa niektoré druhy šalátov a byliniek. Pred tým, ako sa rozhodnete čokoľvek kúpiť, sledujte príval slnečných lúčov na balkóne počas dňa. To značne uľahčí rozhodovanie.

Čo budete pestovať?

Nie je prekvapivé, že mnohým napadnú práve paradajky rôzneho druhu. Pravdou je, že v skutočnosti je pomerne náročné dopestovať ich na balkóne, pretože potrebujú veľa slnka. Skúste sa preto odviazať. Čo tak svieže bylinky, šalát, baby brokolica či mini kel?

Paprika a paradajky sú mimoriadne náročné najmä na prísun slnečných lúčov. V byte, najmä pokiaľ nemáte k dispozícii veľkú terasu alebo loggiu, je vhodné pestovať menej náročnú zeleninu:

  • Špenát nepotrebuje veľa slnka, vlastne sa mu výborné darí v polovičnom tieni. Pokiaľ sa rozhodnete začať len so semiačkami, umiestnite ich cca 4cm od seba, zasypte zeminou a počkajte 5 -14 dní, kým sa objavia prvé lístky. Nezabudnite, že špenát má rád vlhký substrát, nie však priveľmi mokrý. Špenát je ideálnym zdrojom vitamínu C, obsahuje totiž až 34% dennej odporúčanej dávky.
  • Bylinky akéhokoľvek druhu sú v kvetináčoch celkom spokojné. Neporastú síce do veľmi bláznivých a neskrotných rozmerov ako v záhrade, no želaný účel prinesú. Ideálne bylinky do balkónovej záhradky patrí mäta, bazalka, tymian, pažítka a petržlen. V kvetináči sa výborne darí aj koriandru, šalvii, rozmarínu či feniklu.
  • Hrášok je ideálny pre tmavšie balkóny, uprednostňuje tieň pred priamym slnkom. Kvetináče mu vôbec neprekážajú, do 30cm dlhého hrantíka pokojne zmestíte 4 – 6 semienok. Pokiaľ sa rozhodnete pestovať hrášok od semienka, odporúča sa ich pred zasadením namočiť do vody na 24 čím urýchlite proces klíčenia. Nezabudnite tiež na oporu, hrášok sa totiž rád šplhá do výšok.
  • Reďkovky patria medzi najrýchlejšie rastúcu zeleninu aj v kvetináčoch, zbierať ich môžete už po 24 dňoch, závisí však od odrody. Majú radi pravidelnú zálievku a nevadí im tieň. Reďkovky rovnako ako špenát sú dobrým zdrojom vitamínu C a výborne chutia v zelených šalátoch.

Okrem týchto typov zeleniny si môžete doma na balkóne dopestovať aj mrkvu, baklažán či mini cukinu. V kvetináči sa výborne darí aj čili papričkám. Dobre si však dopredu preštudujte, aké veľké kvetináče potrebujete, nech sa rastlinkám primerane darí.

Okrem zeleniny môžete svoju záhradku rozšíriť aj o jahody. Tie toho veľa nepotrebujú, len viac slnka a pravidelne polievať. Záhradníctva sú už otvorené, tak si zbehnite po svoje sadenice.

Vyberte si správny kvetináč

Aké jednoduché však? V skutočnosti je správny výber kvetináča pre život vašej záhrady nemenej dôležitý ako množstvo slnečných lúčov. V princípe je dôležité nasledovať jednoduché pravidlo – čím väčší kvetináč, tým viac vlhkosti a živín dokáže udržať. Malé kvetináče vysychajú naozaj rýchlo, čo môže spôsobiť rastlinám stres. Tak sú oveľa náchylnejšie na škodcov a rôzne choroby. Veľkosť a hĺbku však vždy prispôsobujte konkrétnej rastline, nemá zmysel pestovať malé reďkovky v objemných kvetináčoch.

Malý balkón? Žiaden problém

Častým fenoménom v bytovkách sú práve balkóny s nedostatkom miesta. To vás však nemusí odradiť vypestovania si vlastné vitamínovej armády. Ideálnym riešením v takomto prípade sú takzvané vertikálne alebo visiaca záhrada. Stačí si v miestnom záhradkárstve alebo v online obchode objednať policové regály a poriadne ich upevniť o zábradlie, aby sa pri silnejšom vetre neprevrátili. Iným variantom sú závesné kvetináče, ktoré dokonale vyplnia nevyužitý priestor. V ružinovskom Hornbachu majú všetko, objednajte online a zastavte sa vo výdajni 🙂

zahrada-na-balkone

Balkónová záhrada je naozaj skvelý nápad nielen ako ušetriť financie ale aj trochu potešiť našu prírodu. Pestovať si vlastnú zeleninu a ovocie je oveľa lacnejší variant ako kupovať predraženú bio zeleninu, ktorá v konečnom dôsledku bio vôbec nemusí byť. Takéto hobby vám pomôže aj mentálne, veď sami uvidíte, akú radosť dokážu urobiť prvé lístky zo špenátu, či prvý zber čerstvých reďkoviek. Navyše, všetko chutí o niečo lepšie ak viete, odkiaľ to vlastne je.

Držím palce, nech vaša balkónová záhrada rozkvitá!

Pridaj komentár