Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Železničný nadjazd na Vajnorskej dostane novú vizáž

Železničný nadjazd na Vajnorskej v blízkosti Kuchajdy a Lakeside Parku možno považovať za „vstupnú bránu“ do srdca Nového Mesta. Avšak to, ako dnes vyzerá nereprezentuje práve „bránu“, na ktorú by mohli byť Novomešťania hrdí. S trochou úsilia a nadšenia však môžeme jej vizáž skrášliť.

 

Vajnorská ulica je jednou z najfrekventovanejších bratislavských ulíc. Denne po nej prejdú tisícky šoférov, aby sa dostali do Bratislavy. Spočiatku prechádza priemyselnejšou časťou Nového Mesta a lemujú ju desiatky autopredajní, stavebnín a priemyselných budov. Obytná časť Nového Mesta začína na úrovni Zátišia a križovatky Tomášikova-Vajnorská v blízkosti administratívnej budovy LakesidePark a Kuchajdy. Len pár desiatok metrov pred križovatkou prechádza ponad Vajnorskú železničný nadjazd, cez ktorý chodia vlaky jazdiace cez Železničnú stanicu Bratislava – Nové Mesto.

 

Železničný nadjazd dnes nie je dobrou vizitkou

Je to práve ten železničný nadjazd, ktorý som v úvode tohto článku nazval „vstupnou bránou“ do srdca Nového Mesta. Za týmto železničným nadjazdom začínajú obytné domy a na chodníkoch vidieť viacej ľudí. A je to práve tento železničný nadjazd, ktorý (tak ako väčšina ostatných) nie je práve najlepšou vizitkou svojich majiteľov.

 

Železničný nadjazd dnes nie je práve vizuálne vábny.

 

Hľadáme riešenia, aby sa nám žilo lepšie

V okolí železničného nadjazdu na Vajnorskej sa takmer denne pohybujem a preto mi jeho nevábny vzhľad bije do očí. Nechcem však kritizovať, ale navrhnúť riešenie ako vylepšiť jeho vizuálnu stránku.

 

Už po malom zásahu sa vzhľad železničného nadjazdu významne zlepší. V tomto prípade sme ako motív použili siluety signifikatných novomestských stavieb.

Priložíme ruku k dielu

Ja a členovia občianskeho združenia Novomešťan – Dobrý sused Karči, radi priložíme ruku k dielu a nadjazd za pomoci street art umelcov zmeníme na dôstojnú vstupnú bránu do Bratislavy.  Motív, ktorý bude železničný nadjazd zdobiť bude výsledkom dohody medzi majiteľmi nadjazdu – Železnicami SR a obyvateľmi Nového Mesta.  V prípade navrhnutého náhľadu sme ako motív vybrali signifikantné Novomestské objekty, ktoré sú vyobrazené bielou farbou na podkladovej červenej. Tieto farby sú typické pre logo Nového Mesta.

Pridaj komentár