Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Novomestská srdcovka o minulosti desiatich stavieb v Novom Meste

V našej mestskej časti nájdete obrovské množstvo zaujímavých miest a stavieb. Nielen tých moderných, ale aj tých, na ktorých zub času už zanechal nejakú tú stopu. V najnovšej Novomestskej srdcovke sme sa pozreli práve na ne. A vy si o nich môžete prečítať aj v tlačenej forme. 

 

Nové Mesto a jeho zaujímavosti mapujeme v našom občianskom združení už nejaký ten piatok. Webovú stránku sme naplnili článkami o zaujímavostiach v Novom Meste a vydali sme aj sériu ôsmych videí o kultových Novomestských objektoch. Záujem o ne bol obrovský a preto sme  zozbierali ďalšie staré fotografie, informácie o vývoji Nového Mesta a zaujímavosti z desiatich Novomestských stavieb a vydali sme ich vo forme novín.

 

Kto nepozná minulosť, nepochopí budúcnosť

Určite ste už počuli tento známy citát nemeckého spisovateľa a filantropa Thomasa Manna, ktorý hovorí o tom, že národ, ktorý nepozná a neváži si svoju minulosť, si nezaslúži ani budúcnosť. A to sme predsa nemohli dopustiť. Preto Novomešťanom predstavujeme minulosť ich mestskej časti a desiatich stavieb, ktoré sa na území Nového mesta nachádzajú alebo nachádzali. Texty sme oživli dobovými fotografiami z výstavby stavieb a z čias ich najväčšej slávy.

Vstupnej hale v internáte Hviezda, dominovali fresky F. Gajdoša a D. Cactiglioneho

Novomestská srdcovka v schránkach Novomešťanov

Už v týchto dňoch si môžu obyvatelia mestskej časti Bratislava – Nové Mesto nájsť vo svojich schránkach Novomestskú srdcovku. Nahliadnu do histórie svojej mestskej časti, prečítajú si o Tržnici na Trnavskom mýte, ktorá zažila svoj boom v osemdesiatych rokoch minulého storočia alebo o Mladej Garde, ktorá je po šesťdesiatich rokoch od sovej výstavby postupne obnovovaná. O zaujímavosti domov, v ktorých bývajú si môžu prečítať obyvatelia Novej doby a Unitasu. Nájdete tu aj zaujímavosti o obchodnom dome Slimák i neďalekej Kukurici. Nevynechali sme ani športovú halu Pasienky, Televíznu vežu na Kamzíku, či známu budovu Konskej železnice, ktorú nájdete aj v erbe Nového Mesta. Najzaujímavejšie stavby sme doplnili o Istropolis, ktorý sa nám postupne stráca pred očami a preto sme ho zachytili aspoň v našich novinách.

 

Ďakujeme podporovateľom

Za to, že sme mohli Novomestskú srdcovku vydať sme vďační Bratislavskému samosprávnemu kraju, ktorý projekt podporil. Za zaujímavé fotografie ďakujeme Pamiatkovému úradu a Tlačovej agentúre SR, ktorých archívy ukrývajú množstvo pokladov. No a napokon za napísanie, grafické spracovanie a distribúciu sme vďační našim členom, spolupracovníkom a dobrovoľníkom.

Novomestská srdcovka

 

Pridaj komentár