Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

nove-mesto

Anketa – Ako sa Novomešťanom býva v Novom Meste?

V máji som sa vás prostredníctvom krátkej ankety pýtal Ako sa vám býva v Novom Meste. Zaujímalo ma s čím ste spokojní, čo sa vám páči ale aj to, čo by ste v Novom Meste zmenili.

 

Z odpovedí, ktoré mi poslalo 66 Novomešťanov vyplynulo, že z pracujúcich Novomešťanov má 40% prácu v pešej dostupnosti svojho domova, zvyšných 60% za robotu cestuje. 56% z Novomešťanov, ktorí sa do zberu údajov zapojili má školopovinné deti. Pešo do školy chodí 61% z nich, zvyšných 39 percent má školu ďalej.

 

Sú Novomešťania spokojní s okolím svojich domovov?

Na otázku, či majú Novomešťania pocit, že sa v okolí ich domova niečo zaujímavé deje, či to v ich časti „žije, odpovedalo 47 percent, že občas. Počet tých čo odpovedali kladne a záporne sa líšil len minimálne. Najspokojnejší s akciami v okolí svojho domova sú obyvatelia časti Pasienky, Tehelné pole, Nové Mesto a Slovany. Najpokojnejšie je okolie tých Novomešťanov, ktorí žijú na Kolibe, Ahoji a Vtáčniku.

Novomešťania radi trávia čas v okolí svojho domova. Až 63% z nich je spokojných s možnosťami tráviť čas v blízkosti svojich domovov. Tí, čo vo svojom voľnom čase najčastejšie opúšťajú okolie svojho domova sú z okolia Vtáčnika a Mierovej kolónie.

 

Kuchajda je jedným z najobľúbenejších miest v Novom Meste. Svoje čaro má počas slnečných dní i západov slnka.

Ako je to s bezpečnosťou, zeleňou či dopravou?

Našu mestskú časť považuje za bezpečnú až 74% jej obyvateľov. Za viac alebo menej nebezpečne ho považujú najmä pre chodcov obyvatelia Vtáčnika a Koliby. Obavy o svoju bezpečnosť pociťujú aj obyvatelia v okolí Pasienok počas futbalových zápasov a obyvatelia časti Slovany. Taktiež bezpečnosť na Račianskom mýte sa v očiach obyvateľov znížila.

Mestská časť Nové Mesto patrí medzi najzelenšie mestské časti. Vyplýva to aj z odpovedí obyvateľov, z ktorých viac ako 62% považuje zazelenané územia za dostatočné. Zeleň najviac chýba obyvateľom Račianskej ulice,  okolia Vtáčnika a niektorých častí Kramárov.

Večnou témou je parkovanie. Za dostatočný považuje ich počet 31% obyvateľov, zvyšných 69% pociťuje nedostatok parkovacích miest. Najakútnejší nedostatok pociťujú obyvatelia obyvatelia Tehelného poľa a Vtáčnika.

Mnohí Novomešťania na bicykloch nejazdia a preto prehľad o množstve cyklotrás nemá viac ako štvrtina z nich. Množstvo cyklotrás považuje za dostatočné len 12% obyvateľov a za nedostatočné 63% Novomešťanov.

 

Do lesa je to z Nového Mesta na skok. Novomešťania tam radi trávia svoje voľné chvíle.

Čo majú Novomešťania na Novom Meste najradšej?

Obyvatelia Nového Mesta sa nerozhodovali pre svoje bývanie náhodne. Až 66 percent z nich má v okolí domova miesto, ktoré je jeho srdcovkou. A čo to je? V odpovediach sa najčastejšie opakovala Kuchajda a dostupnosť lesa. Obyvatelia Nového Mesta majú svoju mestskú časť radi aj pre možnosti športového a relaxačného vyžitia. Novomešťania sú spokojní s množstvom reštaurácií a športovísk v okolí svojich domovov. Za dostatočne zastúpené považuje obe kategórie služieb takmer 70% obyvateľov. Reštaurácie chýbajú najmä obyvateľom Vtáčnika a Mierovej kolónie. Viac športovísk by prijali obyvatelia Vtáčnika, Koliby a Kramárov.

Čo by Novomeštania chceli zmeniť?

V ankete sme sa pýtali, čo Novomešťanom na okolí ich domovov najviac prekáža a čo by zmenili. Obecne za celé Nové Mesto majú Novomešťania najviac výhrad voči množstvu zelene na sídliskách a starostlivosti o ňu. Chceli by viac cyklotrás a najmä na Kolibe a Kramároch by prijali viac športovísk. Pálčivou otázkou je aj parkovacia politika, ktorú mestská časť už rieši a tento nedostatok by sa tak mohol čoskoro odstrániť. Otázka bezpečnosti chodcov trápi najmä obyvateľov Koliby a Vtáčnika. Privítali by viac chodníkov a priechodov pre chodcov.

 

Vďaka vašim odpovediam vieme, čo chcete zmeniť, aby sa Nové Mesto stalo tým najlepším miestom pre život.

 

Pridaj komentár