Nové Mesto - najlepšia časť BratislavyNové Mesto - najlepšia časť Bratislavy

Päť obrovských platanov na Trnavskom mýte už plní svoju úlohu

Májové dni na Trnavskom mýte boli plné ruchu. Pred Novou tržnicou sa objavili obrovské jamy, do ktorých už za pár dní pribudlo päť obrovských platanov, ktoré precestovali pol Európy. 12 metrové stromy z Holandska poskytnú Bratislavčanom, ktorí sa v týchto miestach pohybujú, vytúžený tieň v betónovej džungli.

 

Rekonštrukcia Trnavského mýta prebehla v roku 2018. Spoločnosť Immocap vtedy zrekonštruovala podchod, ktorý bol v skutočne dezolátnom stave. Miernou úpravou následne prešlo aj bezprostredné okolie vstupov do podchodu. Napriek očakávaniam a nádeji, že sa na betónovej džungli dočkáme aj nejakej tej zelene sa nič také neudialo. Trnavskému mýtu opäť kraľoval betón.

 

Nevyužitá šanca na zazelenanie Trnavského mýtu

Ani intenzívna diskusia a vedomie, že prehriaty asfalt je počas horúcich letných dní neznesiteľný nedonútila kompetentných k zasadeniu väčšieho množstva zelene. Objavilo sa tam pár malých čerešní a niekoľko kríčkov v kvetináčoch. Tie však neposkytovali žiaden tieň a rozhodne neprispeli k tomu, aby sa pocitová teplota na Trnavskom mýte znížila.

 

Fenomén tepelných ostrovov dokáže zmierniť zeleň

Poznáte pojem mestské tepelné ostrovy? Fenomén, ktorým sa v posledných desaťročiach odborníci zaoberajú, poukazuje na obrovský teplotný rozdiel medzi mestom a vidiekom. Dotýka sa teploty zastavané prostredia, kde sú použité materiály ako betón a asfalt voči teplote územia, ktoré je zazelenané. Rozdiel v dennej teplote môže byť 8 stupňov a v noci až 12 stupňov. A to pri klimatických zmenách, ktoré so sebou prinášajú horúce letné dni nie je zanedbateľný rozdiel.

 

Trnavské mýto bez platanov – ľudia hľadali kúsky tieňa, ktorý poskytovali bilbordy aj stĺpy.

Platany prinesú vytúžený tieň

Až projekt 10 tisíc stromov súčasného vedenia magistrátu priniesol obyvateľom Bratislavy skutočný tieň aj na Trnavské mýto. Platany, ktoré dorastú do výšky takmer 30 metrov sú úplne ideálne do mestského prostredia, lebo netrpia na znečistené ovzdušie. Práve naopak. Okrem toho, že ovzdušie očistia, splnia aj svoju základnú úlohu.  Poskytnú tieň obyvateľom Bratislavy, ktorí si majú možnosť sadnúť na lavičky pod stromami a počkať na svoj autobus v tieni stromov.

 

Platany na Trnavskom mýte už dnes poskytujú tieň nielen tým, ktorí čakajú na autobus.

Pridaj komentár